čtvrtek 27. února 2014

Kronika Pickwickova klubu

Autor: Charles Dickens
Nakladatel: Omega
Rok vydání: 2013
Žánr: román


Anotace:
Kronika Pickwickova klubu měla být na začátku jen doprovodným textem k obrázkovému seriálu. Ale nakonec všechno bylo jinak. Světoznámé humoristické dílo Charlese Dickense o příbězích pana Pickwicka a jeho přátel se rozrostlo do opravdu impozantních rozměrů. Je plné zvláštních zápletek, neobvyklých příběhů z cest dostavníkem po Anglii, dobrodružství a dokonce dojde i na finanční problémy, které může vyřešit jen vězení pro dlužníky. Přitom kniha není jen rozverným čtením a mudrováním o životě, čtenář v ní může najít věrný a dosti kritický obraz tehdejší britské společnosti.


Stručné nastínění obsahu

Charles Dickens vypráví  příběhy a zážitky čtyř pánů, členů Pickwickova klubu. Tito muži mají rádi lidskou společnost a ještě raději poslouchají a vypravují příběhy.
Humorné scény poznáváte ve společnosti příjemných a vřelých pánů - pana Pickwicka, Snodgrasse, Tupmana a pana Winkla. Cestujete s nimi, poznáváte různá místa, různé osobnosti a různé prostředí tehdejší anglické společnosti.

„Cestujete pro zábavu a pro poučení. Dejme tomu, že bych vám doručil zajímavý rukopis – všimněte si, zajímavý ne proto, že by byl dobrodružný a pravděpodobný, nýbrž zajímavý jakožto list z románu skutečného života. Podal byste jej klubu, o němž jste tak často mluvil?“
„Zajisté,“ odpověděl p. Pickwick, „kdybyste si přál; a byl by vložen do zápisů klubu.“ (str. 63)Dojmy a hodnocení

Zpočátku mě vyděsila tloušťka knihy, protože Charles Dickens zachytil příběhy a postřehy hlavních aktérů v 800 stránkové knize, přesto se kniha čte dobře a stránky rychle ubývají. Často jsem měla pocit, jako by se mi před očima odehrával černobílý humorný film.

U tohoto díla však nečekejte, že je psané jednoduše. Jazyk je složitější a autor v knize nešetří častými detailními popisy nejen okolí a hlavních postav, ale i jejich povahových vlastností a charakterů. Musím však uznat, že tyto popisy jsou opravdu propracované a dokážete se skutečně vžít do děje.


Protože se jedná o skutečně rozsáhlý román, objevuje se zde veliké množství postav. Někdy byla orientace v těchto postavách mírně matoucí.

Kroniku Pickwickova klubu hodnotím třemi hvězdičkami. Bohužel nepatřím mezi šťastlivce, kteří toto dílo obdivují. Kniha mi úplně nesedla a nebyl to můj šálek čaje. Přesto si ji určitě zkusím přečíst za pár let znovu, třeba se mé pocity změní a toto klasické dílo získá vyšší hodnocení.

Přesto knihu doporučuji všem milovníkům humoristických románů a zvyklostí anglické společnosti.Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroj obrázku: http://weheartit.com/ellies_fairytales

3 komentáře:

 1. Tohle dílo jsem četla jen v upravené zkrácené verzi. Vždycky jsem si chtěla přečíst i předlohu, ale počet stránek mě vždycky odradil, protože se bojím, že bych to neměla kam narvat do mého plného programu :) Ale jednou se k tomu dokopu určitě! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, ten počet stránek je opravdu vysoký a poněkud odrazující :) Ale až si to jednou přečteš, jsem zvědavá, jak se ti kniha bude líbit :)

   Vymazat
 2. Tuhle knížku jsem si vždycky chtěla přečíst, pak to přání někam zmizelo, a zatím se neobjevilo. Tak uvidíme :)

  OdpovědětVymazat