sobota 22. března 2014

Hněv bohů

Autor: Rick Riordan
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2012
Žánr: fantasy

Anotace:

Život Cartera Kanea a jeho sestry Sadie se převrátil naruby. Odhalili totiž tajemství své rodiny.
Sourozencům Kaneovým koluje v žilách krev pradávných faraonů. Mimo to zdědili talent starých egyptských mágů. Paráda? Kdepak! Všechna ta zaklínadla, která se teprve učí ovládat, sotva stačí na to, aby se ubránili zákeřným protivníkům, nestvůrám, nebezpečným mágům a rozzlobeným egyptským bohům… Navíc se v kouzelné říši duatu pomalu probírá k životu ten nejhrozivější soupeř: had Apop, který chce nastolit věčnou vládu chaosu. Carter a Sadie musí najít tři části kouzelného svitku, který probudí boha slunce Rea, a objevit, kde se starý bůh vlastně ukrývá. Na záchranu světa zbývá jenom několik dní a čas se už začal odpočítávat… 


Stručné nastínění obsahu

Všichni mágové světa se musí spojit, aby zachránili svět a překonali zlo. O to se opět snaží Carter a Sadie, mladí sourozenci. Ve společnosti ostatních pomocníků a bohů se snaží, aby se nedostal z vězení nebezpečný bůh Apop a nezničil tak celý svět. Je jisté, že hlavní hrdinové to opět nebudou mít lehké a čeká je překonávání mnoha nebezpečných překážek. Osud světa leží v jejich rukou.

„Ani bohové, ani mágové. Ani kdybychom táhli za jeden provaz. Hor chtěl vládnout a vést bohy do boje, ale tento nepřítel byl mocnější než všechno, čemu se kdy postavil.“ (str. 65)Dojmy a hodnocení

Rick Riordan se na začátku druhého dílu Kroniky Cartera Kanea nezdržuje se žádným rozsáhlým úvodem, ani zbytečným shrnutím děje, který čtenáři znají z prvního dílu Rudá pyramida. Čtenář se tak ihned ocitá po boku sourozenecké dvojice a znovu je doprovází na jedné z jejich velice významných a nebezpečných akcích.

Hlavní dvojice od prvního dílu dospěla natolik, že své rady a zkušenosti s magií učí nové učedníky, kteří se k nim přidali a pomáhají jim.

Sourozenci si na sebe velmi zvykli a vybudovali si pěkný a pevný vztah.


„Ale nevěděl jsem, s kým jiným si o tom promluvit. Bylo mi trochu líto, že tu není Sadie.“ (str. 73)

Carter a Sadie nezažívají jen dobrodružství, ale i starosti s láskou a seznamují se s pocitem zamilovanosti. Stejně tak poznávají i bolest a ztrátu svých blízkých a často se sami ocitají na hranici života a smrti. Rick Riordan do fantastického příběhu plného mágů a bájných bytostí zahrnul i realistické prvky a všední starosti, což je na tomto díle velmi sympatické. Čtenář se tak dokáže do příběhu lépe vžít a soucítit s hlavními postavami.

Všechno se děje z nějakého důvodu, Sadie, i to zlé.“ (str. 157)

Dalším prvkem, který zcela jistě mladí čtenáři ocení, je zmiňování se o zájmech a zábavě z dnešního moderního světa.

„Znělo to asi tak pravděpodobně, jako že se Apop a Re stanou přáteli na Facebooku, ale rozhodl jsem se neříkat nic.“ (str. 76)

Druhý díl se mi líbil více než Rudá pyramida. Už nebyl tak chaotický a přeplněný akcí. Tento díl na mě působil uspořádanějším a kvalitnějším dojmem. Autor využil více popisných pasáží, aby si čtenáři mohli udělat reálnější představu o prostředí, ve kterém se sourozenci nacházejí.

Slyšela jsem, že Rick Riordan se díl od dílu zlepšuje a musím souhlasit. Hněv bohů je povedená kniha a autor dokázal, že psát prostě  umí. Jsem opravdu zvědavá, co na čtenáře bude čekat ve třetím díle.
  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroj obrázků:
http://weheartit.com/crayonche
http://weheartit.com/we_heart_quotes


Žádné komentáře:

Okomentovat