čtvrtek 20. března 2014

Rudá pyramida

Autor: Rick Riordan
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2012
Žánr: fantasy


Anotace:
Myslíte si, že je nějaký med nechodit do školy, věčně létat po celém světě, vozit s sebou jenom to, co se vejde do jednoho kufříku, a nemít žádný pořádný domov? Tak to budete koukat!
Už šest let cestuje Carter Kane z místa na místo se svým otcem, věhlasným egyptologem. Pořádně nezná ani vlastní sestru Sadie, která žije s prarodiči v Londýně. Děti se smějí setkat jen dvakrát do roka a tentokrát pro ně otec ještě ke všemu vymyslí nudnou prohlídku Britského muzea. Jenže pozor - egyptští bohové se probouzejí! Začínají nejděsivější Vánoce, jaké kdy Carter a Sadie zažili… Od toho dne se život čtrnáctiletého Cartera a dvanáctileté Sadie obrátí naruby. Sourozenci Kaneovi zjistí děsivou pravdu o své rodině a poznají tajemné egyptské bohy mnohem líp než z otcových výkladů a exponátů v muzeích.
Objevte zblízka starověký Egypt s jeho magií, dobrem i zlem a připojte se k dobrodružné výpravě sourozenců Kaneových!


Stručné nastínění obsahu
 
Čtrnáctiletý chlapec jménem Carter Kane žije pouze s otcem, který se  zabývá archeologií.
Carter cestuje s ním a většinou právě do Egypta. Chlapec není jedináček. Jeho sestra Sadie žije s prarodiči v Londýně a na Štědrý den se za ní Carter s otcem vydávají. Společně navštěvují Britské muzeum a sourozenci se velice nečekaně ocitají ve víru nebezpečného dobrodružství. Pojí je jediný cíl – zachránit svého otce, který se ocitá v rukách nepřítele. Netuší však, že mají před sebou daleko těžší a mnohem důležitější úkol.
Dojmy a hodnocení

Carter je zajímavý chlapec, který rád čte a už se svým otcem nějaké dobrodružné úkoly zažil. Stejně však není připravený na vše, co má nyní před sebou.
Jeho sestra je milá dívka, která je poněkud svéhlavá, ale i odvážná. Vídají se pouze dvakrát za rok, proto mezi nimi není téměř žádný sourozenecký vztah a kromě svých rodičů spolu nemají vůbec nic společného.
To se ale brzy změní. Společně objevují nový nepoznaný svět, sami sebe, svůj původ a nově nabytou odvahu a sílu. Věřím, že tito sourozenci čtenářům alespoň trochu přirostou k srdci.

„Sadie mi odjakživa připadala odvážnější než já – dělala si, co chtěla, a nestarala se, jak to dopadne. To já byl vždycky ten, kdo se něčeho děsil. Ale teď mi připadalo, že musím hrát roli, kterou jsem nehrál už hrozně dávno: velkého bratra.“ (str. 55)

Kniha je čtivá a zábavná. V ději je zahrnuta nejen magie a kouzla, 
ale i nadpřirozené fantastické bytosti a zvířata. Seznámíte se s egyptskými bohy a stručným nastíněným mýtických příběhů.

Vyprávění se střídá z pohledu Cartera a Sadie. Líbil se mi autorův nápad zakomponovat do textu poznámky sourozenců k vyprávěnému ději. Tento prvek dodává autentičnosti celému příběhu.

„Co se týče oblečení, Carter by nepoznal, že je něco super, i kdyby ho to kouslo do zadku. 
[No, nekoukej tak na mě, Cartere. Víš, že je to tak.]“ (str. 39)


Rudá pyramida je jedno veliké dobrodružství, jedna akce za druhou a sourozenecká dvojice se při zachraňování svého otce rozhodně nenudí.

Prvnímu dílu Kroniky Cartera Kanea uděluji 3 a půl hvězdičky, a to pouze z důvodu, že si šetřím hodnocení na následující dva díly této série. Myslím si, že to bude s Carterem a Sadie ještě opravdu zajímavé.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/tcarter2012
http://weheartit.com/kohaku_san


Žádné komentáře:

Okomentovat