úterý 15. dubna 2014

Antibohyně

Autor: Kendare Blake
Nakladatel: Baronet
Rok vydání: 2014
Žánr: Young AdultAnotace:

Staří bohové neumírají…
Aspoň si to Athéna myslela. Jenže pak jí pod kůží začala vyrůstat pírka, která jí zahltila plíce jako nějaká podivná rakovina, a Herma sužovala spalující horečka. Tím skončil jejich poklidný věčný život ve zdraví.
Athéna a Hermes putují světem a zoufale hledají příčinu svého pomalého, bídného umírání. Cestou získávají spojence a odhalují pradávné i nové protivníky. Pátrání je zavede ke Kasandře, obyčejné dívce, která se kdysi coby vědma těšila přízni a ochraně jednoho z bohů.
Dnes už se Kasandra do života bohů nijak neplete, vlastně ani netuší, že existují. Přesto by mohla hrát klíčovou úlohu ve válce, k níž se schyluje.  
Královna bohů Héra se spojila s dalšími antickými obyvateli Olympu, kteří ve snaze prodloužit vlastní život vyvražďují své rivaly. Touha přežít z nich udělala antibohy, ubohé karikatury jejich někdejší slávy. Athéna bude potřebovat nějaké trumfy, protože život nesmrtelníků jen tak nevyhasne.  
Každý z nich umírá po svém. Někteří se zadusí peřím. Z některých se stanou příšery. Ale všichni zuří až do posledního dechu.
Nadešel čas války bohyň.Stručné nastínění obsahu

Athéna, bohyně války, a její sourozenec Hermes chtějí zastavit své pomalé umírání. U každého se projevuje jinými příznaky. Athéně rostou v plicích pírka, a to pro ni není vůbec příjemné.

„Všechno, co se narodí, musí taky zemřít, Athéno.“ (str. 11)

Hledají proto bohyni země, Demeter, která jim dává rady, koho mají najít. Není to nikdo jiný, než Kassandra, naše druhá hrdinka.

Hlavní hrdinové mají před sebou však ještě velice nebezpečné cesty a úkoly a budou muset překonat mnoho nebezpečných bytostí, protože je čeká samotná válka bohů.
Dojmy a hodnocení

Kendare Blake se v Antibohyni zabývá neobvyklým a opravdu zajímavým tématem – bohy. Jde o první knihu s tímto tématem, kterou jsem četla a jsem nadšená.

Antibohyně je čtivá, dobrodružná a napínavá kniha. Po přečtení prologu jsem se od knihy nemohla odtrhnout.  Kendare Blake totiž vůbec nepíše nudně. Právě naopak. Její poutavý styl psaní spojený s pozoruhodnou fantazií čtenáře místy pobaví, ale také budou s napětím očekávat další události, kterých autorka má v zásobě nespočet.
„Nemůžeš zastavit, co se blíží, bohyně války,“ pronesla a zamžourala na ni černýma očima. „Zemřeš, zemře i on, všichni zemřeme! Už jsme vlastně mrtví!“ (str. 51)


Na knize se mi velmi líbila její nepředvídatelnost, která je při čtení poměrně důležitá. Samozřejmě uhodnete to, o co autorce jde a co vám naznačuje, ale na dalších stránkách rozhodně čeká mnoho překvapení, která jste od autorky nečekali a budou se vám líbit.

Hlavní hrdinové jsou příjemní, odvážní, nebezpeční, ale i vtipní. Zpočátku nevíte, co se z postav vyklube, ale musím říci, že jsem si je oblíbila.

„Řekni, že u sebe máš peníze,“ zaskučel.
„Jistě že mám,“ ujistila ho. „Ale i kdybych neměla, vypila bych to tady do dna a pak tu hospodu vypálila.“
Hermes se zasmál. „Mluvíš jako já.“ (str. 37)

Spisovatelka zmiňuje v tomto díle i jiné bohy a další bájné bytosti, které čtenáři pravděpodobně znají, např. Poseidon, Hádes, Persefona, Apollon, ale i zákeřné mořské víly a mnoho dalších.

Jak to v knihách většinou bývá, dobro se zlem si nerozumí a bojují proti sobě. A já jsem už zvědavá, jak bude tento boj pokračovat v dalším díle.

Kendare Blake se ukázala být skvělou autorkou, která v Antibohyni zahrne čtenáře originálním a opravdu nabitým dějem. Věřím, že tato kniha si své čtenáře určitě najde.

 Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroj obrázků:
http://weheartit.com/zzzebrahead
http://weheartit.com/CARLACARAMELO
http://weheartit.com/iwillburnwithyou


8 komentářů:

 1. Tuto knížku si chci přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Áááá knižku riadne dlho chcem, vyzerá veľmi super a téma bohov ma riadne baví a láka :)
  Pekná recenzia inak ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu a komentář :-) Kniha je opravdu vydařená, máš se na co těšit :-)

   Vymazat
 3. Moc pěkná recenze, knihu mám v hledáčku, tak snad se k ní dostanu brzy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážím si tvé pochvaly, děkuji :-) Budu se těšit na tvůj názor na Antibohyni :-)

   Vymazat
 4. Bože, túto knižku hrozne chcem :) Vypadá fantasticky :3

  OdpovědětVymazat