pondělí 7. dubna 2014

Dračí oči – Čarodějka

Autor: Kristina Hlaváčková
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasyAnotace:

Učit se tančit, vyšívat a jak být hezká? To není nic pro princeznu Elenu. Chce bojovat po boku bratrů a prožívat velká dobrodružství. Ani se nenaděje a její sen se začne stávat skutečností. Osudové setkání s rudým drakem Ašrakem změní malé princezně život. Musí opustit svůj domov a odjet k elfům do kouzelného lesa, kde se má naučit ovládat a hlavně skrývat magii, která jí koluje v žilách. Nejde však o žádnou prestižní školu pro mladé dámy...

Dokáže Elena čelit všem změnám a nástrahám osudu, které na ni čekají? S pomocí mladého draka Charlika a svérázného přítele Michaela na to nebude sama. Bude to však stačit? Nepůjde totiž jen o ni, ale o budoucnost celého světa!


Stručné nastínění obsahu

Elena, nejmladší dítě mezi třemi staršími bratry, je dcerou berberského krále Jana a královny Ašky. Tato sympatická a svérázná princezna se chce učit bojovat jako její bratři a povinnosti budoucí královny ji vůbec nezajímají.
Ukazuje se, že Elena je velmi statečná mladá dívenka, které koluje v žilách magie a potká nespočet nadpřirozených bytostí včetně draků, kteří jsou jí nejbližší. V jejich společnosti zažije nejedno dobrodružství, pozná nový svět a čeká ji mnoho překážek. A že to nebude mít vůbec lehké, snad ani nemusím připomínat.


Dojmy a hodnocení

Kniha začíná jako typická pohádka, a to narozením malé princezny. Poté se přesouváme k okolnostem týkajícím se již 6ti leté Eleny. Už to čtenářům vypovídá, že se bude jednat o pohádkový fantasy svět, ve kterém za sebe můžete nechat naplno pracovat nejen autorčinu fantazii, ale i svojí vlastní.

Elena ukazuje čtenářům veškeré dobré vlastnosti blízké typickým odvážným hlavním hrdinům – je odvážná, bystrá, učenlivá, rozumná, ale i neposedná a drzá.

Nechybí nám nepřiblížen ani vztah mezi rodiči a dětmi v tehdejším světě, který se dá vztáhnout samozřejmě i do světa současného. Elena se snaží a touží po tom, aby na ni její rodiče byli pyšní. Snaží se jim dokázat, že je rozumná, statečná a dokáže vše překonat. Má však pocit, že její snahy nejsou dostatečně oceněny.

Jediné, s čím jsem se nemohla srovnat, je věk mladé hrdinky. Neuvažuje jako malé osmileté dítě. V knize to autorka i zmiňuje, přesto se mi před očima neustále objevovala starší dospívající dívka, a to nejen podle jejích činů a vlastnostem, ale právě kvůli jejím rozumným myšlenkám a způsobu jednání s ostatními obyvateli tamějšího světa.

 
Co musím na knize ocenit je svět, který autorka v knize předkládá. Je zajímavý, pečlivě popsaný a kvalitně propracovaný.

„Najednou to uviděla. Mohutné koruny staletých stromů splývající do nepropustné pokrývky, pokrývající dno údolí, kam jen oko dohlédlo, beze zbytku. Tam, kde končila matná šeď ostrých skal, začínala živá zeleň stromů. Jednotlivé listy zachycovaly odlesky slunce pronikající mlhou. 
Les zářil.“ (str. 92)
Nechybí ani nadpřirozené bytosti, mezi kterými se objevují již výše zmínění draci, ale i elfové a další kouzelní tvorové. Někteří jsou hroziví a nepříjemní, jiní působí mile a příjemně odlehčují atmosféru děje.

„Nech, Babo!“ výskl na ni jeden pidiprcek a píchl jí mečíkem do nohy.“
„A říkají mi Babo, sprosťáci.“ (str. 153)


Na tuto knihu jsem četla poněkud smíšené recenze a hodnocení. Mě si ale kniha získala a obdivuji autorku, že si se smyšleným světem dala takovou práci a veškerý děj tak byl o mnoho zajímavější. Mám ráda fantasy světy, které dokáží zaujmout a Kristině Hlaváčkové se to dle mého názoru opravdu povedlo.


Za poskytnutí recenzní výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroj obrázků:
http://weheartit.com/hunter_z
http://weheartit.com/rosecaptain2 komentáře:

  1. To zní zajímavě, pěkná recenze :) Taky mě často překvapuje, jak jsou postavy staré a chovají se leckdy úplně na jiný věk

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za pochvalu :) jj, tady mě to překvapilo hodně, vůbec mi to s tím věkem nesedlo.

      Vymazat