pátek 4. dubna 2014

Horror School - Šílený profesor

Autor: Charles Gilman
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy


Anotace:
Na téhle základní škole se dějí divné věci. Ze šatních skříněk vyskakují krysy. Žáci se záhadně ztrácejí. Školní knihovna je bludištěm tajných chodeb. A učitel biologie se chová velice, velice zvláštně.

Robert Arthur věděl, že přestoupit na jinou školu nebude nic jednoduchého, ale tohle je na pováženou! S pomocí nových, poněkud neobvyklých kamarádů zjišťuje, že se toho ve škole děje víc, než je na první pohled patrné. Dokáže ta tajemství odhalit dřív, než bude pozdě?Stručné nastínění obsahu

Robert Arthur přichází do nové základní školy jménem Lovecraftova. Nikoho zde nezná a je z toho nešťastný. Jeho maminka si však myslí, že má veliké štěstí, protože právě on může navštěvovat tuto moderní školu.
Vše se zdá naprosto ideální, až na to, že Robert není tak nadšený a z tohoto prostředí se cítí nesvůj. Škola není totiž tak ideální, jak se zdá. Chlapec poznává velice zvláštního učitele a zažívá opravdu nečekané věci. A aby toho nebylo málo, školu navštěvuje i jeho bývalý spolužák, který Roberta neustále šikanoval. Zvládne mladý hrdina všechno?
„Robert až dosud vedl vcelku klidný a obyčejný život. Měl stejné zájmy a koníčky jako milion dalších dvanáctiletých kluků. Dny trávil ve škole, večer si psal úkoly a učil se nebo něco dělal na počítači. Dosud nezažil nic takového, co by ho připravilo na hejno zdivočelých krys.“ (str. 16)Dojmy a hodnocení

Kniha mě mile překvapila, protože se do děje začtete neskutečně rychle. Žádné dlouhé zdržování úvodem a zdlouhavými popisy. Naprosto ideální pro mladé čtenáře, ale i mě samotnou rychlé ponoření se do děje jen a jen potěšilo.

Autor popisuje v knize zvláštní místa ve školní budově a tajuplnou atmosféru veškerého dění. Ví, jak čtenáře pobavit i potrápit zvědavostí po dalších informacích o této záhadné škole.

V knize je čtenářům naznačena síla a smysl přátelství, ale i šikana. Toto téma je pro mladé čtenáře důležité, a to především v této době, kdy si děti velice rády ubližují. Autor v knize ukazuje, že přátelství může vzniknout i mezi člověkem a zvířetem.

„Robert strávil skoro celý víkend tím, že si hrál se svými novými kamarády. Přes den je bral do nedalekého parku. V noci byli dlouho vzhůru a společně pojídali nějaké dobroty, schovaní s baterkou pod peřinou.“ (str. 49)


Kniha se četla velice rychle, jednak proto, že písmo je větší, ale i protože šlo o zajímavý a originální děj.

Chválím opravdu povedenou obálku. Jsem ráda, že nakladatelství Fragment ponechalo originální obálku, z jejíž měnící se fotografie vás bude doslova přecházet zrak J

Kniha je krásně graficky zpracovaná a skrývá v sobě velice zdařilé ilustrace, které pěkně doplňují děj a zpříjemní čtení. Musím se přiznat, že i v mém věku mě zobrazené kresby bavily a těšila jsem se, jaké ještě objevím na dalších stránkách.

Na Šíleného profesora jsem se dlouho těšila a líbil se mi. Nejedná se o žádné nezapomenutelné mistrovské dílo, ale tato jedinečná kniha dokáže zaujmout a mladí čtenáři ji jistě ocení.

Pokud se však na knihu dívám jako dospělý čtenář, mrzí mě, že Charles Gilman více nepropracoval a nerozvinul svůj originální svět. Ale třeba se toho dočkáme ve druhém díle, který nakladatelství Fragment vydává již 23. dubna.

Za poskytnutý recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.

  
Zdroj obrázků:
http://weheartit.com/monika_stolarska_5
http://weheartit.com/736kŽádné komentáře:

Okomentovat