neděle 13. dubna 2014

Koroner

Autor: M. R. Hall
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: thriller, krimiAnotace:

Když je právnička Jenny Cooperová jmenována koronerkou v okrese Severn Vale, doufá v poklidný život, aby se mohla vzpamatovat z traumatického rozvodu. Ale v Úřadě koronera Jejího Veličenstva, který převzala po nedávno zesnulém Harrym Marshallovi, nachází nevyřešené případy skrývající temná tajemství a stopy důkazů, které jsou již dávno pohřbené.
Mohla by být tragická smrt mladého chlapce v nápravném zařízení spojena s podezřelou smrtí dospívající dívky a osudem samotného Harryho Marshalla? V Jenny se probudila zvědavost. Proč se Marshall choval tak podivně, než zemřel? Čemu byl na stopě? A co způsobilo jeho náhlou zástavu srdce?
Jenny se vydává na osamělou a nebezpečnou cestu v hledání pravdy aniž by tušila, kdo je její protivník. Ohrožuje tak nejen svou kariéru, ale i svůj život…
Stručné nastínění obsahu

Atraktivní žena jménem Jenny za sebou nemá příliš veselé období. Nyní však přijímá nové zaměstnání, a to funkci koronera. Věří, že čeká šťastnější období a veškeré nepříjemné události včetně jejích zdravotních a rodinných problémů nechá za sebou.
Bude ji opravdu čekat klidné období bez větších starosti? Samozřejmě, že ne, protože bude muset řešit nedořešené případy, které po sobě zanechal předchozí koroner. Tato cesta nebude vůbec jednoduchá a Jenny se brzy ocitne ve víru událostí, které jí jen komplikují život.

„Vybrala si jistotu, práci a dům, který jí bude pár desítek let domovem, ale během týdne se ocitla v ohnisku chaosu a pociťovala úzkost.“ (str. 156)


Dojmy a hodnocení

Začátek knihy je velice zajímavý. Autor nás seznamuje s několika předešlými událostmi, které budou významné po celou dobu. Jedná se určitě o chytrý autorův krok, aby čtenáře zaujal hned na prvních stránkách a čtenáři byli při naprosté bdělosti a vnímali každé slovo. Poté už sledujeme kroky Jenny, která je odhodlaná přijít všemu na kloub.

Jak jsem již zmiňovala výše, hlavní hrdinka se bude muset zabývat předcházejícími nedořešenými případy úmrtí. Z toho už je tedy patrné, že musí jít o opravdu důležité a zajímavé případy a čtenář se nebude nudit.
  
Jenny Cooperová na mě zpočátku působila poněkud roztržitým a vystrašeným dojmem. Nezlepšovala to ani skutečnost, že brala léky na uklidnění. Postupně se z ní však stává odvážná a odhodlaná žena na pravém místě, která jen tak nic lehce nevzdává.

Jenny řeší velice citlivá úmrtí, které ji rozhodně nenechávají klidnou a svádí mnoho vnitřních bojů.

„Hlasitě si vzdychla. Po odchodu z předchozí práce si vytyčila cíl, že za sebou nechá všechno, co souvisí s dětmi, a ironií bylo, že padla rovnou na případ úmrtí adolescenta.“ (str. 40)Autor nám v knize předkládá nejen, co vše funkce a práce koronera obnáší, ale i povahu jednotlivých osob. Odpovídá nám na otázky, jací dokážou lidé být, když se setkají s novým jedincem, zvláště se ženou ve vysoké funkci a jak se dokáží chovat, když se rozhodnou ostatním práci za každou cenu ztížit a znepříjemnit.

Kniha se mi četla poměrně dobře, i když ne tak svižně a rychle jako některé jiné knihy. Zřejmě proto, že se v díle neprobírají obyčejná a lehká témata, ale děj je komplikovanější, téma není tak veselé a případy nejsou jednoduché.
Mohla to však způsobit také detailnost knihy. Sledovali jsme cestu hlavní hrdinky, její život, práci a vyšetřování opravdu krůček po krůčku. Tomu samozřejmě odpovídá i délka knihy, která činí 408 stránek.

Z toho všeho tedy vyplývá, že první kniha série Jenny Cooperová je kvalitně napsána a propracována. Dostává tedy zasloužené kladné hodnocení a jsem zvědavá, co si na nás autor připraví v dalším pokračování.

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroj obrázků:
http://weheartit.com/ur_funeral
http://weheartit.com/jennifer_talley_395


3 komentáře:

 1. Knížka vypadá hodně dobře, možná si jí někdy v budoucnu koupím.
  Super recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Táňo, děkuji za pochvalu a komentář :) Snad se ti knížka bude také líbit :)

   Vymazat
 2. Tak to zní jako přesně kniha pro mě, achjo potřebuji aspoň roční dovolenou na všechny ty úžasné knihy! :)

  OdpovědětVymazat