pondělí 21. dubna 2014

Ohnivý anděl

Autor: Sigurdardottir Yrsa
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2013
Žánr: thriller

Anotace:

Advokátka Tóra Gudmundsdóttir má toho nejděsivějšího klienta své kariéry. O její služby se zajímá duševně narušený sexuální deviant ve výkonu trestu. Nežádá však osvobození pro sebe. Přeje si propuštění Jakoba, mladíka s Downovým syndromem, který údajně založil požár v ústavu pro nemocné. Brzy nato začne Tóra dostávat prazvláštní esemesky a kdekdo jako by najednou měl co skrývat. Pitva ochrnuté neslyšící dívky pak přinese úděsné odhalení… Tóra si náhle připadá jako ve zlém snu. Vždyť, kde jinde než v nočních můrách píší neviditelné ruce na zamrzlé sklo divné znaky a kde se mrtvé au-pair dožadují, že budou dál hlídat své malé svěřence?Stručné nastínění obsahu

Advokátka Tóra je požádána o opětovné vyšetřování případu, který se stal před nějakou dobou a s největší pravděpodobností byl odsouzený nevinný muž. Právnička se tedy vydává do ústavu pro duševně nemocné zločince, aby se setkala nejen s mužem, který ji požádal o pomoc, ale i s údajným pachatelem. Tóra je z počátku přesvědčena, že řešení tohoto případu je naprosto zbytečné a odmítne jej.

„Tóra vystoupila z vozu a ze zadního sedadla si vzala aktovku, v níž měla kopie obou rozsudků a velký poznámkový blok. Určitě ho moc nezaplní a s největší pravděpodobností případ pod nějakou záminkou odmítne.“ (str. 20)

Jejím úkolem je ale naprosto jiný případ, se kterým Tóra vůbec nepočítala – vyhořelý ústav.

Brzy ji samotnou začínají překvapovat různé okolnosti vzniklého požáru a zjišťuje velice nečekané skutečnosti. Její rozhodnutí nejde vrátit zpět a Tóra je odhodlaná nastolit spravedlnost.Dojmy a hodnocení

Tento mysteriózní a tajemný příběh se četl překvapivě dobře. Téma postižených jedinců a jejich způsob života je citově náročné a neobvyklé. Ve spojení s požárem a dalšími tajemnými okolnostmi dodává této knize na zajímavosti. Rozhodně nejde o žádnou pohodovou a oddechovou četbu.

Už samotný prolog donutí čtenáře pokračovat dál, protože si přečtou mrazivý a záhadný začátek příběhu.

„Stále se probouzeli, protože přikrývky jim bez zvláštního důvodu pomalu klouzaly na podlahu. Zpod postele se ozývalo škrábání, zprvu sotva slyšitelné, potom stále hlasitější a důraznější.“ 
(str. 14)

Celý příběh knihy je kvalitně napsaný, dějově rozvinutý a především čtivý. Autor čtenáře velice důkladně seznamuje s lidskou psychikou. Na stránkách knihy ukazuje nejen chování různých lidí v daném městě, ale především chování duševně chorých jedinců.

Hlavní hrdinka je příjemná žena. Je odvážná a důkladná. Svému případu se věnuje na sto procent, i přes to, že sama to nemá v životě úplně jednoduché. Obdivovala jsem na ní její odhodlanost a nezaujatost, což autor krásně v celém díle vystihl.

Co musím přičíst knize k dobru, jsou vyjmenované postavy na prvních stránkách, které se v příběhu vyskytují. Pro snadnou a rychlou orientaci je zde i přesně uvedeno, o koho se jedná.
Dalším zajímavým prvkem bylo uvedení dne a data u každé kapitoly.

Kniha Ohnivý anděl se mi líbila od samotného prologu a přečtení tohoto díla určitě doporučuji. I přes rozsáhlé množství stran a ne právě příjemný a optimistický námět se kniha četla dobře a rychle.

  Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.


  


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/anastasi_kesa
http://weheartit.com/chester_2


2 komentáře:

  1. Tak to zní opravdu moc dobře tahle kniha :) Takové zvláštní a neobvyklé téma :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To téma mě překvapilo, ale kniha byla opravdu pěkná :-)

      Vymazat