středa 23. dubna 2014

Podezřelý

Autor: Robert Crais
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: detektivka


Anotace:

Za svého pána by Maggie dala život. On je policista, ona policejní pes...
Na tom, že se policisté někdy dostanou do přestřelky, není vůbec nic divného. Když se k ní ale připletou náhodou, ve chvíli, kdy si ve služebním voze užívají vzácnou chvilku odpočinku, je to zatracená smůla. Zvlášť když po celé té hrůze zůstane na dlažbě pár mrtvých. Mezi nimi jedna policistka. Její parťák Scott James svoje zranění přežije. Výčitky svědomí a touha po pomstě mu však nedávají spát. Všechny stopy po zuřivých zabijácích se ztrácejí, nikdo neví, proč přišly oběti o život. Případ uzavřen. Scott se však nechce vzdát a osud mu přihraje trochu neobvyklého pomocníka. Či spíš pomocnici. Fenku německého ovčáka Maggie, která přišla o svého pána v boji v Afghanistánu. A jak se záhadný případ znovu otevírá a rozkrývá, nalézají k sobě ti dva nelehkou cestu, oba poranění na těle i na duchu.

Příběh Scotta a Maggie činí z téhle knihy víc než jen pouhou detektivku, je dojemnou sondou do psí duše, která nemůže nechat chladným žádného „pejskaře". Milovníci napínavých kriminálních příběhů si pak užijí nečekaných zvratů a – jak už to u Roberta Craise bývá - také ohromujícího rozuzlení. Padouši se totiž často skrývají právě tam, kde by je nikdo nehledalStručné nastínění obsahu

Maggie, fena německého vlčáka, je vycvičená na hledání zbraní a výbušnin. Je to oddaná fenka, která je pro svého páníčka ochotna položit svůj život. Po svém předchozím psovodovi k sobě získává nového parťáka Scotta.
Oba si potřebují zalepit své rány na duši a vyrovnat se se svojí nelehkou minulostí, a proto se skvěle doplňují a rozumí si. Jejich cesta nebude ale úplně jednoduchá, protože mají před sebou řešení velice důležitého případu.


Dojmy a hodnocení

Jak už výše zmiňuje anotace, tato kniha není ani trošku obyčejná. Jde o vyrovnávání se s nelehkými životními zkušenostmi, poznávání sebe sama, budování si vztahu mezi člověkem a zvířetem a získávání si důvěry. Robert Crais zachytil a dokonale vystihl lásku a oddanost mezi psem a jeho pánem.

„Byli spolu teprve čtyřiadvacet hodin, ale už se zdálo, že se s ním cítí uvolněnější, a on byl uvolněnější s ní. Bylo to zvláštní, ale s Maggie si připadal klidnější než bez ní.
Jsi můj první pes.“ (str. 98)
Jedná se o dojímavý, čtivý a napínavý příběh, který vás chytne a bude vás bavit až do konce. Samozřejmě nás autor seznamuje i s velice napínavým dějem a prací policistů, takže nechybí ani akce a nebezpečné situace. Jde o příběh, který vás nenechá chladnými a bude vás nutit pokračovat ve čtení, i když nemáte čas.

Robert Crais poukazuje také na to, že negativní zážitky a situace ovlivní nejen člověka, ale i samotné zvíře, které se s tím také musí vyrovnat.

„Mluvím o své fence. Možná by potřebovala psího psychiatra. Existují léky proti úzkosti i pro psy?
Goodman pár vteřin váhal a přemýšlel, a než tentokrát odpověděl, vzdychl si.
Možná ano, já nevím. Vím, že se psi, kteří trpí posttraumatickým stresem, mohou léčit.“ (str. 100)

Některé kapitoly jsou psané z pohledu Maggie, což celý příběh nejen výborně doplňuje, ale především je úchvatné sledovat její chování.

„Muž začal dýchat mělce a pravidelně, srdeční tep mu běžel stále pomaleji, a když se ustálil a dál nezpomaloval, Maggie věděla, že usnul. Zvedla hlavu natolik, aby na něho viděla, ale ve skutečnosti to nepotřebovala.“ (str. 78)

Musím ještě zmínit, že kromě velice podařeného děje, úžasné fenky Maggie a perfektní vystižení psychiky člověka i zvířete, se mi líbili i odborné informace o psech, které autor do knihy zařadil.

„Maggiin dlouhý nos německého ovčáka měl více než sto dvacet pět milionů čichových receptorů. Stejně na tom byl bengle, člověk jich měl pětačtyřicetkrát méně a jen několik jejích psích bratranců na tom bylo lépe. Celá osmina jejího mozku byla věnována čichu…“ (str. 79)

Tuto knihu jsem si opravdu užila a vychutnala. Maggie jsem si zamilovala, celou dobu jsem jí držela palce, užívala si s ní radost, ale i trpěla. Jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala, protože byla opravdu perfektní a pro milovníky psů ji jednoznačně doporučuji.

Robert Crais je výborným spisovatelem a vůbec se nedivím, že má na svém kontě již tolik vydaných knih, které se těší úspěchu. 
   Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/LilNewYorker
http://weheartit.com/pinoyrose
http://weheartit.com/katelous


2 komentáře:

  1. Tuhle knížku bych si moc ráda přečetla, všude o ní slyším samou chválu :)

    OdpovědětVymazat