neděle 20. dubna 2014

Pohádky starověké

Autor: František Ruth
Nakladatel: Omega
Rok vydání: 2013
Žánr: pohádky


Anotace:

Již před několika tisíci lety si lidé v antickém Řecku vyprávěli krásné příběhy o bozích, hrdinech a různých příšerách. Tyto pověsti a báje se předávaly z pokolení na pokolení a velmi výrazně ovlivnily kulturu našeho kontinentu. Pohádky o Prometheovi, Heraklovi, Zlatém rounu, Oidipovi či o Trojské válce byly mnohokrát zpracovány. Inspirovaly celé generace spisovatelů a jejich odraz najdeme i v divadelní a filmové tvorbě. Bohužel novější převyprávění často posouvají celý příběh jinam, a proto je dobré znát i původní verzi. S tou se můžeme seznámit v knize Pohádky starověké od Františka Rutha.Stručné nastínění obsahu
  
Dvacet dva starověkých pohádek vypráví příběhy o hrdinech a jejich hrdinských činech, dobrodružství, které zažili, ale i nebezpečných situací a úkolech, které museli podstoupit.
Děj pohádek je samozřejmě poučný. Čtenář se dozví o původu bohů, jejich životech i útrapách. Přečte si o dobrých, ale i zlých skutcích, které musí být potrestány. Zjistí, že různé předměty měly nadpřirozené schopnosti a podívá se na různá místa, která jsou v knize jmenována.Dojmy a hodnocení               
  
Hlavní postavy pohádek, jako je například Prométheus, Achilles nebo Hérakles, čtenáře zcela jistě okouzlí.
Jde o pravé hrdiny, kteří jsou stateční a odvážní. V těchto kouzelných příbězích nechybí ani mnohé bájné bytosti, zvířata a jiná stvoření.


„On je král veliký nade všecky bohy, hrozný zlým, dobrý však a milostivý dobrým. Svraští-li jen čel, strachem všecka země se otřese. Všecky končiny země i výsosti je mu vysoká hory Olympos, odkud sesílá déšť i sníh, a blýská i hřmí, kdykoli zamává štítem svým bouřným, ajgidou.“ 
(str. 5)


Každá pohádka předkládá čtenářům poučení, ale i podněty k zamyšlení se nad dobrými a špatnými lidskými vlastnostmi a skutky.

„Zlý to byl skutek a Daidalos myslil, že nikdo ho neviděl. Ale nic není tak tajného, aby nevyšlo na světlo. Zbožný občan jeden, který se opozdil v chrámu, zpozoroval ošklivý čin a obžaloval závistivého mistra.“ 
(str. 32)

Pohádky nejsou dlouhé, proto čtení určenou věkovou kategorii čtenářů neomrzí. A samozřejmě se čtou velice dobře, protože jsou napsány srozumitelně a jasně.

Ne všechny pohádky však končí dobře a i smutná zakončení se v této knize musí objevit. Čtenář si přečte o osudech jedinců, kteří se nezachovali správně a museli za to pykat.

„Tak smrtí synovou odpykal svůj zločin, a tak skončila první větroplavba.“ (str. 34)Musím pochválit krásné grafické zpracování knihy. Omega si na obálkách dává opravdu záležet a Pohádky starověké jsou pečlivě graficky zpracované a doprovázeny ilustracemi.
Každá pohádka je pečlivě oddělena a na konci knihy se nachází Obsah, ve kterém si mohou čtenáři dle libosti vybírat, na kterou pohádku se právě teď chtějí soustředit.

Ze své zkušenosti vím, že mladé čtenáře pohádky o bájných postavách velice baví, a proto je tato kniha pro ně naprosto perfektní. Dozví se mnoho poučných věcí a informací, seznámí se s bájnými postavami, naučí se rozlišovat dobro a zlo a rozvíjí svou vlastní fantazii a představivost.

Tyto pohádky se určitě budou líbit dětským a mladým čtenářům, ale věřím, že i čtenáři dospělí v nich objeví to pravé kouzlo a s radostí si je přečtou.

Během čtení jsem se vrátila do dětských let a s úsměvem na tváři jsem si Pohádky starověké užívala. Jsem ráda, že se tyto pohádky rozhodla Omega znovu vydat a doufám, že se ocitnou v rukou mnoha čtenářů.


  Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Omega.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/queen0fthegame
http://weheartit.com/Hilp


4 komentáře:

  1. Já mám taky moc ráda starověké báje a pověsti. Na střední to bylo mé oblíbené historické téma :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to by se ti tyto pohádky určitě líbily :-) děkuji za komentář ;-)

      Vymazat