středa 14. května 2014

Červenka

Autor: Jo Nesbø
Nakladatel: Kniha Zlín
Rok vydání: 2014
Žánr: severská krimi

Anotace:
3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Muž se zamiluje do ošetřovatelky Heleny. Když vojáka povolá wehrmacht na jistou smrt na jihovýchodní frontu, naplánují si milenci společný útěk.
A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.Stručné nastínění obsahu

Detektiv Harry Hole se ukazuje být velice schopným detektivem, přesto se mu úplně nepodaří jeho aktuální úkol – zajistit bezproblémový příjezd prezidenta. Tato činnost, se však neobejde bez menších nepříjemností a detektiv je přeřazen na jinou pozici. To mu ale nebrání ve vyšetřování, naopak. Zaměřuje se na nový cíl – vypátrat pašeráka zbraní. Pochopitelně se ukazuje, že nic není úplně jednoduché, jak se zdá být a Harry Hole se musí zaměřit i na historické události, aby zjistil veškeré informace a našel svého pachatele.Dojmy a hodnocení

Autor se s čtenáři ihned vrhá do akce a rozhodně neztrácí čas zbytečnými a rozsáhlými popisy. Příběh je vyprávěn střídavě ze dvou dějových linií – ze současnosti a z minulosti, což činí příběh zajímavějším a dynamičtějším.

Setkáváme se s tématem války a samozřejmě sledujeme jednotlivé kroky samotného hlavního detektiva.
V díle se stáváme svědky tragických lidských osudů a života za druhé světové války. Nechybí zde ani touha po lásce a pochopitelná snaha uniknout od trápení a starostí, které mělo toto tragické období na svědomí. Celý příběh je rozdělen na několik částí a musím říci, že je velice povedený a poutavý.

Červenka je prvním dílem, skrze něž jsem se mohla seznámit s autorovým stylem psaní a jeho spisovatelským umem. Jsem pevně přesvědčena, že se nejedná o poslední knihu, se kterou jsem se setkala, protože už je mi zcela jasné, proč je tento talentovaný spisovatel všude vychvalován.


Hodnocení audioknihy

Audioknihu předčítá Hynek Čermák svým klidným příjemným hlasem. Kniha je předčítána pěkně, srozumitelně a přiměřeným tempem tak, aby posluchači byli schopni veškeré informace a děj vstřebat a měli z poslechu ten pravý zážitek.

Hynek Čermák dokáže vhodně a přesvědčivě vystihnout charaktery jednotlivých postav, což činí z celého poslechu mnohem působivější dojem, a proto je opravdu kvalitním interpretem celého díla.

Každou kapitolu doprovází nevtíravé melodie a zvukové efekty, a to zvláště na začátku a konci kapitol.

Poslechem Červenky, mé první audioknihy, jsem byla velice mile překvapena a potěšena. Určitě se v budoucnu zaměřím i na audioknihy, protože se jednalo o zpestření a rozšíření čtenářských zkušeností.

  

                                 

Za poskytnutí audioknihy k poslechu a recenzi mnohokrát děkuji portálu Severské detektivky.
Audioknihu si můžete koupit zde.  

Zdroje obrázku:
http://weheartit.com/waronyou

3 komentáře:

 1. Jsem ráda, že se nakonec opravdu líbila :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdříve jsem byla trochu rozpačitá, ale ve výsledku paráda :-)

   Vymazat
 2. Nesbo je bezvadný, pokud mohu hodnotit :) četla jsem od něj všechny díly Harryho Holea a pokud se rozhodneš číst další, určitě se nudit nebudeš a stejně jako my s Basterou budeš Harrymu fandit :)

  OdpovědětVymazat