čtvrtek 22. května 2014

Kronika kambionů - Osudová přitažlivost

Autor: Jaime Reed
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: young adult, fantasy


Anotace:
Jsou záhadní, přitažliví a nebezpeční... Kambioni.
Sedmnáctiletá Samara pracuje v knihkupectví, aby si vydělala na své první auto. Spolu s ní tam pracuje Caleb, okouzlující a tajemný mladík, jehož uhrančivý pohled nenechá klidnou téměř žádnou ženu. Samara je ale jediná, která cítí, že za jeho neodolatelným úsměvem se skrývá nebezpečí.
Tajemství, které Caleba obklopuje, přivádí Samaru do světa kambionů, ve kterém je přitažlivost a atraktivita podmínkou pro přežití.
Když se kolem začnou dít děsivé věci a ohrožovat její blízké, musí Samara riskovat a učinit rozhodnutí, které možná změní její život. Navždy.Stručné nastínění obsahu

Caleb pracuje se Samarou v knihkupectví a rozhodně není obyčejným chlapcem bez špetky zajímavosti. Jeho oči totiž vynikají nápadnou sytě fialovou barvou a přitahují všechny ženy v jeho blízkosti. Samozřejmě s výjimkou mladé hrdinky.
 
„Caleb nebyl ten typický hezoun, za kterým by se otáčela každá holka, ale něco na něm bylo. Měl dolíčky ve tvářích a ostře nachové oči, jaké jsem nikdy v životě neviděla. I když trval na tom, že to nejsou kontaktní čočky, podle mě taková barva v přírodě existovat nemohla. Právě teď se v jeho očích odrážely všechny odstíny od fialové až po purpurovou.“ (str. 11)

Vše na tomto mladíkovi působí zvláštně a nezvykle, a to včetně jeho způsobu chování. Samara je proto pevně odhodlána zjistit o něm více za každou cenu. Na vlastní kůži se však přesvědčí, že Caleb je zajímavější mnohem více než se zdálo a začíná ji zasvěcovat do tajů jeho života a vlastní osobnosti.

„Nejsem monstrum. Podle původu našich duchů si říkáme kambioni.“ (str. 100)Dojmy a hodnocení

Osudová přitažlivost čtenářům představuje typické prvky žánru young adult. Neobyčejný hlavní hrdina a dívka, která postupně podléhá jeho přitažlivosti, na čtenáře čeká i v tomto díle. Samara pochopitelně objevuje pravou povahu člověka, který ji přitahuje a musí se sama vyrovnat se všemi nejednoduchými okolnostmi, které tento vztah doprovázejí.

I přes to se jedná o čtivý a zajímavý příběh, který přináší nové pojetí dalších nadpřirozených bytostí a mnohé čtenáře zcela jistě nikoho neurazí, ale naopak pobaví. Život kambionů je pěkně vymyšlený a čtenáři se tak seznámí s novými vlastnostmi a schopnostmi, které v sobě může jeden člověk ukrývat. Ony vlastnosti ale dokážou být nebezpečné a podlehne jim nejedno srdce.

„Měla jsem zdrhnout, dokud jsem mohla. Když mi Caleb řekl, co je zač, měla jsem ho nakopat do toho jeho vychrtlýho zadku. Jenže já jsem byla naprosto a úplně blbá..." (str. 212)

 Osudová přitažlivost není jen příběhem týkajícím se teenagerů a jejich starostí, ale je zde velice pěkně přiblíženo rodinné prostředí hlavních hrdinů a problematika vztahu mezi rodiči.

Věřím, že velice povedený příběh kambiona Caleba a zábavné dívky Samary zaujme především mladé čtenářky a nepochybuji o tom, že si Osudovou přitažlivost s radostí vychutnají. 

 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.
  
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/dnc3queen
http://weheartit.com/ladydied


Žádné komentáře:

Okomentovat