sobota 10. května 2014

Poslední čarodějka - Zpívající město

Autor: Christoph Marzi
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: young adult, fantasy


Anotace:
Catalina žije poklidným životem u starého malíře map. Učí se u něj jeho krásnému řemeslu.
Jednoho dne připluje do města létající galeona Medúza a z ní vystoupí zlověstné postavy v maskách harlekýnů. Catalinin život se v ten okamžik od základu změní. Harlekýni slídí po městě a šíří kolem sebe chlad, temnotu a strach. Mají jediný úkol: zmocnit se Cataliny a dostat ji na stranu zla. Catalina utíká a s překvapením zjišťuje, že je obdařena prastarými a mocnými čarodějnými schopnosti, které už nikdo jiný neovládá.
Dokáže Catalina utéct před temnými postavami a zůstat na straně dobra? Nebude to snadné. Své čarodějné schopnosti teprve objevila a její nepřátelé jsou vždycky krok před ní…Stručné nastínění obsahu

Čtrnáctiletá Catalina žije dva roky v krásné a kouzelné Barceloně u malíře map, kde ji zanechala její matka. Dívka má zvláštní schopnosti – dokáže si povídat s větrem a její kreslení map nemá konkurenci. Mezitím mladý chlapec Jordi sbírá odvahu, aby odešel od svého otce, který ho neustále mlátí. Jak se dá předpokládat, jejich osudy se propletou a budou se bránit pronásledujícímu zlu společně. Do Barcelony totiž přiletěla loď Medúza, která loví čarodějnice. Démoni v podobě harlekýnů a dalších tvorů jsou mladým hrdinům doslova v patách.

„Barceloně se říká zpívající město,“ zašeptala jí matka při loučení. „Bude zpívat i tobě, Catalino.“ (str. 16)


Dojmy a hodnocení

Poslední čarodějka je kniha, jejíž děj se vyvíjí ve velice nezvyklém prostředí plné magie. Hlavním tématem této knihy jsou, jak už samotný název knihy napovídá, samozřejmě kouzla. Nechybí zde proto například létající ryby a lodě, chodící nábytek, mluvící vítr či pohyblivé mapy. Lovci čarodějnic, temné stíny a mnohé nadpřirozené a neobvyklé bytosti budou mladé hrdiny doprovázet téměř na každém kroku.„Jordi vzdychl. Zpívající město bylo ztřeštěnější, než by si býval pomyslel.“ (str. 140)


Nesmím však vynechat téma lásky, které hraje v knize velice podstatnou roli. Nejdůležitějším prvkem u tohoto autora je láska mateřská. Catalina totiž nechápe, proč se jí její vlastní matka vzdala a nežije s ní. Společně s mladou hrdinkou tedy objevujeme její city a odpovědi na otázky ohledně její skutečné minulosti.


Autor do knihy zařadil i mnohé hezké myšlenky, nad kterými by se čtenáři mohli zamyslet a odnést si tak z knihy nějaké ponaučení.

„ Některé věci není třeba vyslovit, aby byly řečeny.“ (str. 113)

Tento první díl fantasy trilogie nebyl mým šálkem kávy. Často jsem se u čtení nudila a nedokázala jsem se na děj soustředit. V knize bylo zahrnuto mnoho španělských slov a názvů a obsah knihy byl spíše popisný a rozvláčný. Dějová linie příběhu nebyla natolik propracovaná, aby se čtenáři od knihy nemohli odtrhnout, přesto věřím, že se tato kniha bude mladým čtenářům líbit.

Poslední čarodějce uděluji tři hvězdičky za autorovu rozmanitou fantazii a zvláštní nezvyklé téma, které do děje zakomponoval.   
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/Izsua
http://weheartit.com/ThatIsMadness


2 komentáře: