pátek 2. května 2014

Žítkovské bohyně

Autor: Kateřina Tučková
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2013
Žánr: román


Anotace:

Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele — její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice…
Stručné nastínění obsahu

V Žítkové, v kraji bohyní, vyrůstá osmiletá Dora se svým bratrem a tetou Surmenou. Dora je sama dcerou
bohyně, ačkoliv ona sama se jejich vědění – léčitelství, bylinkářství a věštění - nevěnuje.
Zanedlouho se však její život mění. Sourozenci jsou rozděleni a Surmena je zavřena do psychiatrické léčebny. Dora vyrůstá sama a nemá to vůbec jednoduché. Přesto je rozhodnuta zjistit o svých předchůdkyních co nejvíce informací a přijít na to, co se vlastně stalo a proč jsou jejich osudy tak složité a nešťastné. Tomuto zjišťování se věnuje nejen ve své diplomové práci, ale i po celý svůj život. Přichází na velice zajímavé skutečnosti a musí svou minulost nesčetněkrát přehodnotit.


„Znovu, za poslední rok už poněkolikáté, spatřila bohyně a jejich malý kopanický svět v odlišném světle. Už to zdaleka nebyly jen ochotné ženské, jak si je pamatovala z dětství, které pomohly každému, kdo zaklepal na dveře jejich chalupy. Byla to tříšť individuí a mezi nimi byly i nebezpečné bytosti, které se neštítily za úplatu ublížit někomu, koho vůbec neznaly.“ (str. 212)Dojmy a hodnocení

Tento velmi oceňovaný a chválený román Kateřiny Tučkové mě naprosto okouzlil. Autorka dokázala krásně vylíčit okouzlující, ale i pochmurnou atmosféru celého příběhu. Zachytila nejednoduché a často nespravedlivé osudy mnoha lidí a zároveň vystihla mentalitu a život lidí v Kopanicích, kde se zastavil čas a lidé tam žijí zcela odděleni od moderního světa.

Kateřina Tučková v knize čtenářům představuje aspekty dřívější doby a náhled na ženy, které se snažily léčit a pomáhat bylinkami. Setkáváme se s hodnocením a častým týráním těchto žen, které se snažily své nadání využívat pro dobro ostatních.

V knize se vracíme do minulosti, do dětství a dospívání samotné Dory a jejího bratra. Autorka však nevynechala ani současný život této ženy, který není zrovna veselý a šťastný. Prolínání jejího dětství a vlastních zážitků s bohyněmi a svou rodinou v Kopanicích činí děj zcela autentickým.

Dalším prvkem, který má svůj nemalý podíl na autentičnosti, je rozsáhlé množství dokumentů či dopisů, o které je příběh doplněn. Čtenáři se tímto způsobem dozví nejen mnoho doplňujících informací o hlavních postavách celého románu, ale i o systému tehdejší doby a mohou si tak vytvořit svůj vlastní názor a pohled na jednání a chování tehdejších státních pracovníků.

Příběh hlavní hrdinky, její rodiny a přátel, donutí čtenáře k zamyšlení se nad tehdejší dobou, chováním lidí, životem, schopnostmi a vírou, které člověk může mít, ale i nad nespravedlností, se kterou se může potýkat. Autorka poukázala na to, jak duševní síla jedinců může být narušena a zlomena bezcitnými lidmi.

Žítkovské bohyně jsou opravdu krásným a dojemným příběhem, který dokáže vyvolat ve čtenářích pocity smutku, lítosti a beznaděje nad mnohými lidskými osudy. Příběh z pera Kateřiny Tučkové právem získal všechny pozitivní ohlasy a já se přidávám k obdivovatelům tohoto díla i samotné autorky.

 Za poskytnutí elektronické knihy k recenzi mnohokrát děkuji nakladatelství Host.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/JuliKris
http://weheartit.com/mymindfreeŽádné komentáře:

Okomentovat