pondělí 2. června 2014

Grace – kněžna monacká

Autor: Jeffrey Robinson
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: literatura faktu


Anotace:
Tato kniha vznikla – jak její autor podotýká – s plnou a bezpříkladnou spoluprací se čtyřmi lidmi, kteří kněžnu Grace milovali nejvíce: s knížetem Rainierem a jejich dětmi Albertem, Caroline a Stéphanií. Lidé po celém světě hltali přímo pohádkový příběh pohádkového páru a novináři se předháněli, kdo přinese senzačnější odhalení. Možná i proto se Robinson rozhodl vnést do toho světlo a vyprávět skutečný příběh. Hluboký, silný, dojemný a poutavý. O to víc, že je pravdivý.
Jaké byly skutečné okolnosti seznámení knížecího páru? To se dozvíte přímo z úst toho nejpovolanějšího – knížete Rainiera. Jak mladá Američanka Grace snášela proměnu v ikonu vystavenou nepřetržité pozornosti médií? Snad ještě nikdy nikdo nepřinesl tak intimní zpovědi nejslavnějších lidí světa jako právě Robinson. Princezna Stephanie vůbec poprvé dokázala promluvit o tragické dopravní nehodě, která před lety stála život její matku...
Stručné nastínění obsahu

Grace se od malé holčičky, vyrůstající mezi čtyřmi sourozenci, změnila v mladou herečku v Hollywoodu, která zaujala režiséra Alfreda Hitchcocka. Její kariéra však neměla příliš dlouhého trvání, protože si vzala knížete Rainiera, stala se kněžnou a její život se naprosto změnil. Založili spolu rodinu, která čítala tři krásné děti – dceru Caroline, Stephanii a syna Alberta. Začátky svého života v Monaku pro ni byly obtížné, ale Grace se nevzdala a stala se obdivovanou kněžnou, která bude navždy spojena s Monakem.

„Když jsem si brala knížete Rainiera,“ vyprávěla v té době lidem, „vdávala jsem se za muže, a nikoliv za to, co reprezentoval nebo kým byl. Zamilovala jsem se do něho, aniž bych přemýšlela o čemkoliv jiném.“ Ale to „cokoliv jiného“ bylo něčím velice mimořádným a o sedm let později pohádka, která začala prvním setkáním v Monaku, úspěšně pokračovala.“ (str. 20)

Dojmy a hodnocení

Grace je obdivuhodná žena, která vyrůstala v rodině, ve které byli téměř všichni úspěšnými sportovci. Grace se však sportu věnovat nechtěla a mnohem raději zamířila na jeviště. Díky autorovi této knihy sledujeme její kroky k herectví, cestu za slávou, a to až do samotného Monaka. Jeffrey Robinson pojal život této slavné ženy opravdu kvalitně a zaměřil se především na její život po boku knížete Rainiera.

Grace Kellyová neměla cestu za svým snem úplně růžovou, ale díky slavnému režisérovi se brzy stala oblíbenou a mnohými obdivovanou, což ostatně jistě trvá dodnes.

„V polovině padesátých let se stala vzorem pro polovinu generace mladých Američanek. Oblékaly se jako ona, napodobovaly její účesy a snažily se hovořit jako ona. Každá mladá a pěká americká dívka si v té době nejvíce se všeho přála slyšet: „Jsi krásná jako Grace Kellyová.“ (str. 37)


Po několikastránkovém shrnutí její herecké kariéry v divadle a ve filmech, zážitcích po boku slavných herců a zkušenostmi s filmovými společnostmi, se autor zaměřil na pohledného a nejžádanějšího ženicha na světě, Rainiera III. Zanedlouho sledujeme jeho seznámení se s Grace, jejich společný život a úžasné skutky slavné kněžny.

„Postupně, krůček po krůčku, toho na papíře o sobě vyjevovali stále víc. Psali si o světě a o životě. Psali si o sobě, vysvětlovali si své emoce a pocity, chtěli vědět, zda je sdílí i ten druhý, svěřovali si tajnosti. Ke konci onoho léta už Rainier věděl, že našel někoho mimořádného.“ (str. 61)

Autor této knihy se však nesoustředil jen na hlavní postavy. Čtenáře informoval také o historii Monaka včetně politické problematiky a uvedl je tak do veškerého dění až po současnost.

Inspirující příběh kněžny můžete v této době spatřit na filmových plátnech. Samotnou Grace ztvárňuje Nicole Kidman a jsem si jistá, že svou roli pojala opravdu přesvědčivě. Proč si to myslím? Na samotném začátku knihy se totiž nachází „Předmluva Nicole Kidmanové,“ ve které nám čtenářům seznamuje s jejími přípravami na tuto roli a ztotožnění se s kněžnou.

„Poznala jsem Grace tím, že jsem si o ní četla a studovala ji, že jsem viděla její filmy, a zároveň s tím, jak rostla má obeznámenost, se dostavil i pocit ztráty. Mám hluboký dojem, že když v roce 1982 zemřela, svět přišel o velmi mimořádnou ženu.“ (str. 7)

„Pokud jde o mě, snažila jsem se ve filmu udržet naživu opravdový zázrak, jímž Grace byla.“ (str. 7)

Krásný a jedinečný příběh krásné Grace je vyprávěný čtivě a je rozhodně zajímavým. Jde o první životopis, se kterým jsem se setkala a rozhodně ne poslední, protože mě tato četba velmi zaujala.
  Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/blackflower18
http://weheartit.com/I_Heart_Katee_Sackhoff


2 komentáře:

  1. Já ho zrovna vyhrála a docela se na něj těším, dlouho jsem žádný životopis nečetla :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Věřím, že se ti bude líbit a gratuluji k výhře :-)

      Vymazat