pondělí 16. června 2014

Hrabě z Balfouru

Autor: Grace Burrowes
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: romantika


Anotace:
Ian MacGregor, hrabě z Balfouru, je podobně jako mnoho ostatních šlechticů donucen provozovat své panství ve Skotsku jako hotel, kam se na léto sjíždějí bohatí angličtí snobi. Příjmy sice vystačí na podporu celého klanu, ale bohužel se již nedostává na ostatní výdaje. Ve snaze zachovat rodinný majetek se musí Ian oženit s bohatou anglickou dědičkou. Jako vhodná partie se jeví Genie Danielsová, které může výměnou za tučné věno nabídnout hraběcí titul.
Spolu s budoucí nevěstou a početným příbuzenstvem, přijíždí na panství i Geniina nemajetná sestřenice Augusta. Když Ian začne přemýšlet nad strategií, jak svou nevěstu zaujmout, zjišťuje, že mnohem více v něm vzbuzuje zájem Augusta. Ovšem nic z toho nemůže otřást jeho přesvědčením o správnosti své volby – o ruku požádá bohatou Genii…
Netrvá však dlouho a Ianovo pevné přesvědčení začíná mít trhliny. Nejen, že si s Augustou rozumí mnohem více, než se svou budoucí nevěstou, ale navíc si ho dívka dokáže podmanit svým bystrým rozumem, láskou ke Skotsku a neuvěřitelně krásnýma očima. I přesto, že Augusta k sobě přitahuje jednu katastrofu za druhou, beznadějně propadá jejím půvabům. Jenže navzdory všemu musí Ian především myslet na záchranu rodinného jmění


Stručné nastínění obsahu

Svobodný, rozumný a pohledný hrabě ze Skotska si vybírá ženu. Má to však jeden háček - musí si vybrat ženu s přiměřeným věnem, a tak začíná pátrání po oné osudové dívce, která se stane jeho manželkou.

„Pro dobro jeho rodiny, celého klanu a země, kterou vlastní, si hodlá vzít Angličanku s velkým věnem. Kdyby návdavkem dostal i něco z toho, co by u své ženy preferoval on osobně – skromnost, loajalitu, laskavost a smysl pro humor-, pak by byl tím nejšťastnějším mužem na světě.“ (str. 7)

Jak ale zareaguje, když vše, po čem toužil, se zdá být nadosah? Chytrá, inteligentní a krásná slečna Merricková se zdá být dokonalou partií téměř po všech stránkách. Jedna stránka ale není tak perfektní – má totiž nedostatečný původ a není tak majetná jako její sestřenice, bohatá dědička Genie, která se má stát právě onou vyvolenou na celý život. Zakázané ovoce chutná nejlépe a Ian bude mít ještě plnou hlavu starostí, jestli má dát přednost svému vlastnímu osobnímu životu a štěstí, či rodinnému jmění.Dojmy a hodnocení

Hrabě z Balfouru je čtivá kniha, kterou vás bude provázet šarmantní a přesto ohleduplný a obětavý mladý muž Ian. Elegantní hrabe je ochotný udělat pro spokojenost a blahobyt své rodiny cokoliv, i kdyby se měl kvůli tomuto úkolu vzdát lásky a žít po boku nějaké bohaté dámy.

„Jsem Skot, slečno Merricková. Všechno, co dělám, dělám pro dobro své rodiny.“ (str. 21)

V příběhu nechybí intriky a plánování cesty k bohatství, která je pro některé jedince jediným cílem v životě a jsou schopni překonat jakékoliv překážky, které jim v tom brání.

„Ještě předtím, než se Genie nebo Hester provdají za toho hraběcího šaška nebo než si vezmou kohokoliv jiného, musí být vyřešen problém s jejich stárnoucí a trapnou sestřenicí. A to dříve než Augusta Merricková ohrozí společenské postavení Danielů jen tím, že vůbec existuje.“ (str. 23)

Jak už samotný název napovídá, jedná se o život hraběte a jeho rodiny. Čtenáři tedy mohou poznat tehdejší život na panství ve Skotsku a seznámit se se systémem a tradicemi společnosti. Bylo zajímavé sledovat jejich různá, pro ně novodobá a pro nás historická, vybavení v domě (např. náznak dnešního potrubního systému či vaření nad ohněm).

Romantika a jiskření mezi hlavními hrdiny z příběhu úplně dýchá a romantické duše tento pohádkový příběh jistě ocení. Doporučuji všem milovníkům podobných příběhů a uděluji solidní tři hvězdičky.   
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/fitzy85
http://weheartit.com/DonnaAngelina


2 komentáře:

  1. Některé ideální partie se ukážou být jako danajský dar. :)

    OdpovědětVymazat
  2. knížka zní zajímavě, ale je, jak píšeš, spíš pro takové ty romantické duše :) asi by nebyla můj šálek kávy... pěkná recenze :)

    OdpovědětVymazat