pondělí 16. června 2014

Lord a Lady v utajení

Autor: Shana Galen
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: romantika


Anotace:
Adrian a Sofie Smythovi jsou manželé a… tajní agenti. Svou pravou identitu tají i před sebou, a tak není divu, že po letech života ve lžích a tajnostech je jejich manželství před rozpadem. Řešení manželské krize ale musí počkat – teď je totiž důležitější mise, která povede k porážce Napoleona Bonaparta. Co ale bude až misi splní a válka skončí? Šokující odpověď přichází hned po jejich návratu: Tajná služba Barbican snižuje stavy, a tak je oba posílá do výslužby.
Adrian se Sofií mají jedinečnou příležitost urovnat si své vztahy… kdyby se jim ovšem nenaskytla šance vrátit se zpět do hry. Premiér totiž potřebuje vyšetřit vraždu svého nevlastního bratra. Nastává ovšem problém… jsou tady dva špičkoví agenti, ale místo u tajné služby může získat pouze jeden z nich. A získá ho ten, kdo vyřeší případ jako první. Zvítězit ale chtějí oba. A to za každou cenu… Možná spolu přestanou soupeřit a možná si začnou i důvěřovat. Nebo ne?Stručné  nastínění obsahu

Nejzkušenější agentka tajné služby v Anglii s krycím jménem Svatoušek má zatknout Bonapartova poradce. Tato akce vyjde poněkud jinak, než agentka doufala – je propuštěna, její služby už král nepotřebuje a shodou okolností o svou práci přichází i agent Adrian s krycím jménem Vlk.
Tito dva agenti jsou manželé, kteří měli předem dohodnutý sňatek a dlouhou dobu spolu nežili. Každý se totiž věnoval své vlastní práci. Ani jeden z nich však netuší, že se ve skutečnosti živí tím samým a pracují pro stejného muže. Skrývají před sebou svou identitu a vůbec se navzájem neznají. Žijí celkem klidně, dokud nezjistí pravdu a mají se podílet na společném úkolu. Lepší z dvojice získá zpět své zaměstnání. Jak se jim asi povede?
 

„Bůh jí pomáhej, jestli se Adrian někdy dozví pravdu.“ (str. 22)

„Vzrušení opadlo a uvědomil si nepříjemnou pravdu. Sofie je špionka. Není kráska, která potřebuje zachránit, ani nevýrazná, poddajná žena, jakou znal, je vycvičená agentka. Mohla ho zabít – vlastně mu způsobila menší zranění -, a kdo ví, jaké úkoly pro krále už vykonala. Únos? Vraždu?“ 
(str. 40)


Dojmy a hodnocení

Hlavními protagonisty jsou manželé, kteří navzájem sami sebe téměř vůbec neznají. Začnou ale objevovat a poznávat pravou povahu a vlastnosti svého protějšku, a to díky pracovní akci, na které se společně podílejí.

Děj knihy se odehrává v roce 1815. Můžeme tedy v knize sledovat tehdejší dobové zvyklosti společnosti v Londýně. Hlavní hrdinové ale působí moderně a vůbec ne nudně, proto zcela jistě budou bavit svými osobnostmi, chováním i humorem mnohé čtenáře

Sofie, vynikající špionka Svatoušek, je žena, která je naprosto oddána své práci a zpočátku je ochotna vzdát se svého manželského života s Adrianem. V příběhu vidíme, jak člověka dokáže ovlivnit láska, protože i samotná Sofie začíná váhat nad svým budoucím životem, který by byl zaměřený pouze na práci a neměla by žádný osobní život, navíc po boku sympatického Adriana. Adrian svoji vlastní ženu vůbec nezná a zažívá smršť emocí, když se blíže poznávají. Je velmi překvapen, že někoho tak půvabného měl celou dobu před nosem.

„Adrian by ji takhle nepopsal. Řekl by, že je nádherná. A polonahá. Nejraději by přes ni přehodil svůj kabát. A toužil se jí dotýkat – její tváře, vlasů -, aby objevil skutečnou Sofii. Cosi mu napovídalo, že toto je ona. Žena, s níž se oženil a která se skrývala za velkými brýlemi a v šatech připomínajících pytel. Přemýšlel, kdy si zvykne vídat ji takhle… v celé její kráse.“ (str. 106)

Kniha je plná romantiky, ale i akce. Jedná se o svižné vyprávění, které je oživeno příjemným humorem. Nechybí zde však ani složitější otázky, konkrétně problematika rodičovství a otěhotnění, která se týká mnoha párů také v dnešní době.

Lord a Lady v utajení byl příjemným románem a osvěžením po náročnějších žánrech, se kterými jsem se v poslední době setkala. Kdo hledá oddechovou, nekomplikovanou, přesto akční i romantickou četbu na odreagování, touto knihou nešlápne vedle.  

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/mimi_loves_the_sun


2 komentáře: