úterý 24. června 2014

Omámení

Autor: Jessica Shirvington
Nakladatel: Práh
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy


Anotace:
Violet bylo sotva sedmnáct let, když se o sobě dozvěděla nečekané věci. Nejen že je jiná, ale je zatraceně jiná než ostatní! Je napůl člověk, napůl anděl a osud jí na bedra naložil těžká rozhodnutí – stát se bojovníkem Grigori a tím se vzdát lásky k Lincolnovi, nebo zůstat člověkem a přihlížet, jak se vlády nad světem ujmou padlí andělé? A aby toho nebylo málo, ani uhrančivý Fénix není tím, kým se zdál být!
Nyní na Violet čekají obtížné zkoušky, které prověří její charakter. Je třeba najít posvátná Písma, než se jich zmocní emigranti, a bojovat o ně. Obstojí před svými přáteli, najde konečně svou spřízněnou duši? Jaké úmysly má Spence, který přiletěl z New Yorku spolu s ostatními bojovníky Grigori? Zdá se, že lidé kolem Violet podlehli podivnému omámení… Někdo v jejich skupině je zrádce. A když se v její blízkosti objeví znovu Fénix, hrozí smyslové omámení i Violet…
Stručné nastínění obsahu

Violet bojuje s přáteli proti emigrantům, kteří pro ně představují nebezpečí. To ale není vše, musí získat zpět Písma, po kterých emigranti pátrají a chtějí je využít pro své zlomyslné a tragické úmysly. Mladá hrdinka to ale nemá jednoduché a zjišťuje, že ji hrozí nové nebezpečí. Netušila totiž, že Fénix, bývalý anděl temnoty, se kterým se dříve velmi sblížila a důvěrovala mu, se pro ni v současné chvíli stává tou největší a nejnebezpečnější hrozbou. Může ji svým poutem zabít. Rozjíždí se tedy nebezpečný plán, jehož cílem bude najít Fénixe, zachránit Violet a zabránit emigrantům získat cenný seznam nadpřirozených bytostí.

„Dívali jsme se na sebe a v tom kratičkém zlomku vteřiny, kdy pohledem nepatrně zakolísal, jsme tu pravdu poznali oba dva.
Nebylo to jen pravděpodobné.
Kdyby Fénix zemřel – zemřu.“ (str. 146)


Dojmy a hodnocení

Druhý díl série Violet Eden je velice pěkné dílo, které nemusí být určeno jen pro mladé čtenářky. I když je mladé knižní hrdince teprve 17 let, troufnu si říci, že by se kniha zcela jistě mohla zalíbit i starším čtenářkám.

Každá kapitola je uvedena příhodným citátem, či úryvkem z díla známého i méně známého autora. Tento prvek byl v knize nejen pěkným úvodem a nastíněním další části děje, ale také poučením a zajímavým zpestřením.

Jsme než lidé, křehcí povahou,
podléháme tělu, málokterý je anděl…

William Shakespeare (str. 28)


Omámení v sobě skrývá čtivý příběh naplněný akcí. Není však jen přímočaře zaměřený na děj. S hrdinkou se vydáváme také na významnou a procítěnou cestu k sobě samotné. Violet hledá nejen sama sebe, své nové schopnosti a pocity týkající se lásky, spřízněné duše a svého nového života, ale také smysl svého nového života, který je pro ni stále překvapením.

„Předtím, než se Lincoln konečně dal přemluvit a dovolil mi na té stěně řádit, bylo všechno úplně jiné než teď. Byla jsem člověk, to především. Nebyla jsem dokonalá, ale byla jsem to já, s chybami a se vším. Ovšem teď bylo všechno postavené na hlavu. Nebyla jsem si jistá, co ve mně z té bývalé Violet zůstalo – ani kde zaujal uvolněné místo.“ (str. 193)


Výjimečně obdarovaná dívka se pro mě brzy stala sympatickou hlavní hrdinkou a vřele doporučuji její příběh k přečtení. Sice nemůžeme mít nadpřirozené schopnosti jako ona, ale můžeme ji doprovázet v jejím osobním i nově získaném životě a držet jí pěsti v nebezpečných situacích, kterých rozhodně nebude málo. Jen do toho, s Violet se jistě nudit nebudete.
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/julia_olschofsky
http://weheartit.com/Biia_Cunta


Žádné komentáře:

Okomentovat