středa 4. června 2014

Paní Hemingwayová

Autor: Naomi Woodová
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: literatura faktu
   
Anotace:
Vášně, lásky, nevěry, rozchody... čtyři osudové ženy jednoho slavného muže. Čtyři ženy, čtyři manželky Ernesta Hemingwaye: Hadley, Pauline zvaná Fife, Martha a Mary.
Žhavé Antibes, bohémská Paříž, Londýn, Amerika, Kuba... všude tam se odehrávaly jejich lásky, vzplanutí, sňatky, nevěry a rozchody, propletené osudy kvarteta nevšedních žen, které miloval a posléze zase ztrácel světoznámý lamač srdcí a velký spisovatel.Stručné nastínění obsahu

Čtyři příběhy o čtyřech manželkách Ernesta Hemingwaye. Halley, Fife, Martha a Mary byly jedinečné ženy, které si získaly pozornost tohoto slavného autora a zanechaly v jeho životě nesmazatelnou stopu. Ženami obdivovaný Ernest si s manželkami pěkně pohrával a neměly to s ním vůbec jednoduché. V knize poznáváme tyto výjimečné, půvabné ženy a jejich život po boku spisovatele. Vývoj vztahu s každou manželkou sledujeme od samotného vzniku až po ukončení.

„Ale chtěla by se s tím svěřit někomu, kdo zná jejího manžela tak dobře jako ona.
„Ernest si našel novou….spřízněnou duši.“ (str. 82)
Dojmy a hodnocení

Naomi Woodová napsala krásný příběh plný života, citů a lásky. Zachytila nejen čtyři manželství slavného spisovatele, ale svým vyprávěním a přibližováním životů čtyř manželek, čtenářům nenásilně představila Ernestovu povahu. Zcela jistě byl silnou osobností, kterou neudolaly nátlaky, které na něj svou láskou působily jeho vlastní ženy. Jak už spisovatelé i některé lidské bytosti bývají, byl i on svéhlavý a přelétavý. Přesto ženy ve svém okolí přitahoval, aniž by se o to příliš snažil.

„V Paříži je jeho krása obecně známá, je šokující, co všechno mu projde. Dokonce i jeho kamarádi jsou uchváceni jeho vzhledem a v náklonnosti k němu překonávají dokonce i barmanky.“ (str. 8)

Naprosto mě nadchla atmosféra jednotlivých částí knihy, které jsou rozděleny mezi čtyři manželky a zachycují určitou životní etapu Ernesta Hemingwaye. Autorka lehce a přitom bravurně zachytila okolní prostředí, nálady i pocity jednotlivých manželek. Zvláště prostředí Antibes v jižní Francii mě okouzlilo a pohltilo.

„Zrovna nastává nejparnější část dne. Člun odplouvá tak daleko, jak mu to jen řetěz dovolí, než ho s trhnutím stáhne na pláž. Na břehu začínají hlasitě bzučet komáři, a když je pomalu rozmačkávají, jejich pískot ještě zesílí. Stíny stromů se vlévají do vody jako ocet do oleje.“ (str. 25)

Ernest Hemingway žil hlavně pro svou kariéru. Jeho cílem bylo napsat všemi chválené a uznávané dílo. Naomi Woodová tuto skutečnost v díle zachytila také. Často se zmiňovala o jeho tvorbě a způsobu tvoření, ale nebyl na to kladen zvláštní důraz. Pochopitelně byla hlavním tématem láska. Autorku musím znovu pochválit za čtivost jejího díla. Pojala celou knihu opravdu zajímavě a Paní Hemingwayovou jsem četla jedním dechem.

„Jen mě to zdržuje od psaní toho, co bych doopravdy chtěl.“
„A to je co?“
„Román. Něco silného. Aby při něm vřela krev.“ (str. 51)

V knize jsou zobrazeny nejen čtyři milující manželky a osudové ženy spisovatele, ale především jejich povahy, pocity, chování, ale i charakteristické vlastnosti, mezi kterými nechybí přátelství, zrada a nevěra. To vše je v knize skvěle zahrnuto a můžeme jen obdivovat, jak živě a zajímavě dokázala sepsat opravdu povedené dílo o milostném životě proslulého autora.                                     
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/tiana9
http://weheartit.com/LightHurts


Žádné komentáře:

Okomentovat