pátek 13. června 2014

Žena s mateřským znaménkem

Autor: Håkan Nesser
Nakladatel: Moba
Rok vydání: 2014
Žánr: severské krimi


Anotace:
Dva muži jsou mrtví. Zemřeli stejným, brutálním způsobem. Oba byli zasaženi čtyřmi výstřely – dvěma do břicha a dvěma do hrudi. Není pochyb o tom, že v obou případech jde o stejného pachatele, ale inspektor Van Veeteren a jeho lidé tápou ve tmě. Pak se ukáže, že ti dva mrtví před třiceti lety společně prošli důstojnickými zkouškami v armádě. A také se objeví jedna krásná mladá žena. Van Veeterenovi postupně dochází, že v nebezpečí jsou i bývalí přátelé zabitých mužů. Dokáže však zabránit dalším vraždám?

Stručné nastínění obsahu

Van Veeteren vyšetřuje záhadné vraždy mužských obětí. Muži byli zavražděni naprosto totožným způsobem – zabily je dvě rány do srdce a dvě do rozkroku. Komisaře čeká nejednoduché vyšetřování, u kterého si zpočátku sám neví rady a nemá žádná vodítka, která by je k pachateli dovedla. Má podezření, že jde o ženu. Bude mít pravdu?

„Čistě hypoteticky řekněme, že se rozhodnu někoho zabít, kohokoliv. V noci z pondělí na úterý vstanu ve tři hodiny. Vezmu si tmavé oblečení, zakryju si obličej, jdu si stoupnout na vhodné místo a čekám. Zastřelím prvního, kdo půjde kolem, a vrátím se domů.“
„S tlumičem.“
„S tlumičem. Anebo ho ubodám nožem. Jak velká je šance, že mě zavřou?“
„Malá.“
„Příšerně malá. A kdyby mě přece jenom chytili – kolik hodin práce to bude policii stát? V porovnání s tou jednou hodinou, kterou jsem vypotřeboval já?“ (str. 104)Dojmy a hodnocení

Håkan Nesser napsal kvalitní a propracovaný příběh, který je zajímavý a napínavý. Celý příběh je velmi dobře strukturovaný a propracovaný. Na začátku díla, jak už bývá u detektivek zvykem, je kapitola zaměřena na vraha. Seznamujeme se se současnou životní situací této osoby a můžeme i částečně nahlédnout do jejích pocitů. Autor nám samozřejmě nesdělí více informací o pachateli a nenechá nás detailněji nahlédnout do uvažování samotného vraha. Poté sledujeme vyšetřování tragických činů, které tato osoba spáchala a čekáme, kdy se s vrahem opět setkáme.

Autor moc dobře ví, jak ve správné chvíli čtenáře napnout, aby dychtili po dalších informacích a nemohli se od knihy odtrhnout. Informacemi však příliš neplýtvá a poskytuje tak čtenářům prostor k vlastnímu zamyšlení se nad možným vrahem a pachatelem.

V příběhu sledujeme jednotlivé kroky vyšetřování nejen samotného inspektora Vana Veeterena, ale i jeho kolegů a pomocníků. Ti to ale s hlavním vyšetřovatelem nemají příliš jednoduché, protože jde o mrzutého a nesdílného muže, který si rád uchovává své myšlenky, se kterými poté pracuje.

„Hergotfix,“ pravil Van Veeteren, když se pomocí vydatného hltu dopracoval k normální barvě obličeje. „Tenhle případ mě dráždí. Jako uher na prdeli, promiň ten výraz, intendante. Je tam, kde je, a nic se s ním neděje…“ (str. 128)

Přesto jde o muže, který je mistrem svého řemesla a je oddaný svému zaměstnání. Na hledání pachatelů je naprosto soustředěný a věnuje každému případu veškerou svoji snahu a píli.

„Nechal se pohltit tmou, ale místo toho, aby ho dvě nevyřešené vraždy dráždily a znechucovaly, jak by správně měly, dostavil se plíživě zcela jiný vjem.
Pocit pohybu. Přímo lovu. Pocit, že zátah už začal, kořist je někde tam venku ve víru města a je jen otázkou času, než se mu poštěstí do ní zatnout zuby. Než zakousne vraha.“ (str. 67)


Čtvrtá kniha v sérii o inspektorovi jménem Van Veetern je pro milovníky napínavých detektivních příběhů jasnou volbou. Chválenou a čtivou Ženu s mateřským znaménkem vřele doporučuji k přečtení, určitě nebudete litovat.
  Za poskytnutí knihy k recenzi mnohokrát děkuji portálu Severské detektivky.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/carolmariga
http://weheartit.com/zoecroft


5 komentářů:

 1. Ahoooj :) nominovala som ťa do Bloger tagu: http://madbooksworld.blogspot.sk/2014/06/bloger-tag-druha-cast-nominacia-od.html
  Inak pekná recenzia aj blog :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :-) Děkuji za nominaci, určitě se zapojím a sepíšu odpovědi :-) Zároveň děkuji za pochvalu recenze i blogu! :-)

   Vymazat
  2. Nie je za čo :) teším sa na ne :)

   Vymazat
 2. Skvělá recenze a úžasný blog, jsem ráda, že jsem ho našla! :) A knížka vypadá rozhodně zajímavě, už delší dobu chci přečíst nějakou knihu od pana Nessera (je to takhle vůbec správně? :D), ale ještě jsem se k tomu bohužel nedostala..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeannette, opravdu upřímně ti děkuji za pochvalu blogu i recenze, to je poprvé, kdy mě někdo tak chválí! :-) Knížka je moc pěkná, až budeš mít čas a chuť, přečti si ji :-)

   Vymazat