úterý 3. června 2014

Zloději lidí

Autor: Robert Crais
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2013
Žánr: detektivkaAnotace:
Mladá dvojice rukojmím brutálních banditů... Smrtelně nebezpečný případ Elvise Colea. Když se dva mladí lidé, Krista a Jack, vydají na noční vyjížďku do pouště, nečekají, že by se mohlo stát něco hrozného. Romantika se však brzy změní ven smrtelé nebezpečí a oni dva v kořist, která se dá zpeněžit.
Kristina matka Nita Moralesová se však domnívá, že její dcera prostě utekla z domu. Přesto se obrátí na Elvise Colea, aby ji našel a přivedl nazpátek. Skutečnost je však mnohem horší. Ve hře jsou nelítostní bandité, kteří své zajatce bez milosti zabíjejí.
Lepkavá pavučina organizovaného zločinu se vzápětí začíná stahovat i kolem Colea. Jeho parťák Joe Pike má náhle plné ruce práce a místo dvou unesených teď musí najít tři. Není už ale na všechno pozdě? Stručné nastínění obsahu

Krista a Jack, mladá dvojice, která se vydala na poušť, jsou uneseni. Jsou již přes týden nezvěstní, když po nich Kristina matka vyhlásí pátrání, o které je požádán úspěšný detektiv Elvis Cole. Detektiv neváhá, ihned se vrhá do nelehkého a zapeklitého pátrání a zjišťuje, že dvojice je unesena a je za ně požadováno výkupné. Dvojici lidí totiž neunesl nikdo jiný, než pašeráci a obchodníci s lidmi. Cole se však dostává do velmi nebezpečné situace a stává se terčem samotných banditů.

„Všichni mi vyprávěli nějaký příběh a všechny ty příběhy do sebe zapadaly, ale já jsem potřeboval vědět víc a potřeboval  jsem to rychle. Krista s Jackem byli uneseni.“ (str. 140)Dojmy a hodnocení

Robert Crais je úspěšný autor a měla jsem možnost seznámit se s ním již v jeho knize Podezřelý o fence Magie, ze které jsem byla nadšená. Nezklamala mě ani tato další kniha s názvem Zloději lidí.

Autor v knize popsal hrůzostrašné prostředí unesených a týraných lidí, tragické podmínky, ve kterých musí přežívat a čekat na další kroky a praktiky pašeráků a obchodníků s lidmi, kteří jsou za získání peněz z výkupného schopni jim jakkoliv ublížit.

„Udělal jí něco kleštěmi. Ublížil jí kleštěmi. Plakala, když vyšla ven, a byla celá schoulená, předkloněná.“ (str. 159)

Pochopitelně tito lidé neváhají ani zabít. V jejich zajetí se právě ocitá hlavní dvojice hrdinů, takže se můžeme dozvědět informace přímo z centra veškerého dění.

„Noví kojoti o imigrantech ani nemluví jako lidech. Říkají jim pollos. Kuřata. Nejsou to pro ně lidské bytosti.“ (str. 93)

Robert Crais se v knize věnuje více dějovým liniím. Sledujeme hrůzostrašné zážitky a pocity unesené dvojice, pátrání detektiva Colea a zároveň pátrání i jeho přítele po Coleovi, který se sám v nebezpečí ocitl také. Každá kapitola je označena časovým údajem a jménem osoby, které se bude věnovat. Rozdělení dějových linií, které do sebe v průběhu celé akce zapadají, je u detektivních a akčních příběhů velmi oblíbené a musím říci, že i v této knize byl tento prvek na správném místě.

V knize jsme svědky také prostředí detektivů a jednotlivých kroků, které podnikají v terénu, který je mnohdy opravdu nebezpečný. Sledujeme, jaké používají techniky zkoumání, hledání obětí a vyjednávání s pachateli. Neobvyklé prostředí pouště dodává knize na exotičnosti.

„Snad všechny domy tu byly z holých nebo omítnutých betonových tvárnic a působily podobně okouzlujícím dojmem jako skladovací kontejnery. Žíznivé stromy zápasily o život s neúprosným suchým vedrem a malé travnaté plácky nebyly nikde úplně zelené, jako by jejich skutečnou barvu zakrývala tenká vrstva prachu, kterou by místní mohli zametat donekonečna, ale nikdy by se jí úplně nezbavili. Mírný pouštní vítr sypal z oblohy písečné závoje jako pohádkový zlatý prach.“ (str. 111)

Milovníkům napětí, akce a nebezpečí tuto knihu jednoznačně doporučuji. Budete si připadat jako před plátnem s napínavým akčním filmem. Nečekejte však žádné bližší a důvěrnější seznámení se s hlavními postavami. Na to totiž není čas, protože od prvních stránek se rozjíždí perfektní děj, ve kterém je v sázce mnoho nevinných životů.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroj obrázků:
http://weheartit.com/EmilyBrownin
http://weheartit.com/TRJ


4 komentáře:

 1. Od tohoto autora jsem zatím četla jen Podezřelého, a z toho jsem byla nadšená :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podezřelý je báječný a Zloději lidí jsou také skvělou knihou, i když trošku drsnější :) Děkuji za komentář :)

   Vymazat
 2. Já nečetla ještě nic, ale Podezřelého bych si ráda někdy přečetla, tohle zní taky zajímavě, o unesených jsem dlouho nic nečetla, děkuji za recenzi :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podezřelý se mi líbil víc, přeci jen tam byla krásná psí hrdinka :) Určitě si to někdy přečti, bude se ti líbit :) Děkuju! :)

   Vymazat