sobota 19. července 2014

Dívka se sněhem ve vlasech

Autor: Ninni Schulman
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: severská krimi


Anotace:
Novinářka Magdalena Hanssonová se po vysilujícím rozvodu přestěhovala se svým šestiletým adoptivním synem Nilsem do rodného Hagforsu, malého města v malebné oblasti Värmlandu. Hledat náměty pro psaní do místních novin jí připadalo jako docela příjemná změna. Pro Magdalenu nebylo snadné vrátit se ke starému životu. Mnozí ji vítají ze zvědavosti, jiní na ni reagují odmítavě či závistivě. Časem řeči utichají a Magdalena si konečně začíná vychutnávat maloměstskou idylu. Ovšem jen do okamžiku, kdy během mimořádně chladné silvestrovské noci zmizí šestnáctiletá Hedda. Celé dny není po dívce ani stopy, policie přešlapuje na místě a Heddiny rodiče propadají zoufalství a ztrácejí veškerou naději. Zatímco dál píše Magdalena články pro městský plátek, cítí účast s rodiči nezvěstné Heddy.  A když je později nalezena mladá dívka s průstřelem hlavy, nabízí se otázka: Je to Hedda? Magdalena se rozhodne vyšetřovat na vlastní pěst. Myslela si, že toto odlehlé a klidné místo svého rodného města zná velice dobře, ale ukazuje se, že zde žijí lidé, kteří by udělali cokoliv, aby jejich tajemství zůstalo skryté…
Stručné nastínění obsahu

V Hagforsu je nalezena zavražděná dívka a druhá se pohřešuje. Po dívce i pachateli vraždy je vyhlášeno pátrání a místní policie má plné ruce práce. Do toho všeho se přimotá novinářka Magdalena, která se po rozvodu přistěhovala se svým synem zpět do rodného města a rozhoduje se podílet na tomto případu. Shodou okolností se v jednom z obytných domů děje něco velice zvláštního – nezvyklý křik žen a časté pánské návštěvy. Souvisí tyto skutečnosti spolu více než je na první pohled patrné?

„Znásilněná, zmlácená, zastřelená. A naprosto neznámá. Ať se je Magdalena sebevíc snažila potlačit, myšlenky se jí neustále vracely k té podivné vraždě. Někdo přece musí vědět, kdo je ta dívka. Existovala nějaká souvislost s Heddou Losjö? Všechno to bylo tak zvláštní.“ (str. 121)


Dojmy a hodnocení

Sníh, zima a mrazivá atmosféra. Dívka se sněhem ve vlasech vás rozhodně ochladí, ať už spáchanými činy, o kterých je v díle řeč či zimním počasím.

Jak už to u kvalitních thrillerů bývá, v příběhu se objevuje více dějových linií, které se spolu zdařile prolínají. Celá dějová kostra příběhu je kvalitně konstruovaná a propracovaná. Autorka si na tomto příběhu dala opravdu záležet, protože se zde objevuje i neobvyklý prvek. V příběhu se totiž objevují krátké úryvky o neznámých hlavních postavách, které umocňují tu pravou atmosféru mrazivého příběhu a čtenářovu zvědavost: „Kdo to vypráví? Může to být ona ztracená dívka?“

„Nevolnost ji zaplavovala ve vlnách, zachvacovala žaludek, hrudník a jícen. Přitiskla si čelo na studené okno auta a pokoušela se vdechovat chlad. Byla tady už někdy? Možná. Domy vypadaly všechny stejně. Trojposchoďové činžáky ve světlých barvách, mezi nimiž stály řady aut.“ (str. 32)

Kniha upoutá nejen zdařilou obálkou, ale především zajímavým tématem, ve kterém se čtenář dozví o lidských osudech, problémech v osobních životech a tragických činech, které jsou schopni lidé vykonat. Autorka se zaměřuje například také na problematiku dospívajících a souvisejících rodičovských starostí, ale i na mnoho dalších skutečností, které ve všedním životě nastávají.

Dívka se sněhem ve vlasech zcela zjistě zaujme svým tématem širší okruh čtenářů a pokud máte rádi severské detektivky a thrillery, určitě pro vás nebude tento příběh z pera Ninny Schulman krokem vedle.Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/smallflea19
http://weheartit.com/pauullay4 komentáře:

 1. Podle recenzí se mi kniha líbí čím dál tím víc :)

  OdpovědětVymazat
 2. Další recenze na tuhle knihu za posledních pár dní. To je ta knížka tak skvělá? :D
  Severské detektivky mám moc ráda, takže se do toho nejspíš pustím. Snad očekávání nezklame a bude se mi líbit tak jako tobě :)

  Můj web: http://lovefantasybooks.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka je opravdu dost povedená. Doufám, že se ti také bude líbit a nebudeš zklamaná ;-)

   Vymazat