úterý 8. července 2014

Kostičas

Autor: Samantha Shannon
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy


Anotace:
Příběh začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka“ či „posel“ — je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…Stručné nastínění obsahu

Devatenáctiletá Paige se o sebe vždy dokázala postarat, a to i když má velice ceněné schopnosti. Už od šestnácti let pracuje v podsvětí Londýna v roce 2059 a je pyšnou členkou skupiny Sedm pečetí. To ale netrvá dlouho, protože dívka je brzy unesena a zajata. Dostává se do rukou Strážce, děsivému snoubenci samotné panovnice a vládkyně Refájců. Paige se musí rozhodnout, komu bude důvěřovat a jak naloží se svými vlastnostmi i životem.

„Jax mě využíval jako nástroj dohledu. Měla jsem za úkol monitorovat éterickou aktivitu v jeho sektoru. Často po mně chtěl, abych kontrolovala ostatní vidoucí, jestli něco neskrývají. Nejdřív šlo jen o lidi v místnosti – lidi, které jsem mohla vidět a slyšet nebo se jich dotknout -, ale Jax si brzy uvědomil, že toho dokážu mnohem víc.“ (str. 17)Dojmy a hodnocení

Čtivé, neobvyklé, ale skvělé dílo, to je Kostičas. Zpočátku jsem se v ději a pojmech mírně ztrácela, ale vše napravil užitečný slovníček pojmů, který dílo doprovází na posledních stranách.

Autorka vytvořila perfektně propracovaný svět budoucnosti a ani dějová linie nezůstává pozadu. Je totiž naprosto skvělá a nabitá akcí a nebezpečím. Jednotlivé nové prvky v tomto světě a neobvyklé schopnosti jedinců do sebe krásně zapadají a čtenáři si tak mohou užít něco naprosto nového a nezvyklého.

Děj není zaměřený jen na přítomnost, ale pro bližší vysvětlení čtenářům, se dotýká i minulosti. V knize je zachyceno téma, které je čím dál aktuálnější – člověk nemá nikde pocit bezpečí, není svobodný a je všude sledován. Hlavní hrdinka Paige tyto pocity má neustále, ale i přesto bude pro čtenáře silnou motivací. Je nejen odvážná, ochotná bojovat a postavit se zlu , ale také pomáhat potřebným.

Samantha Shannonová ve svém díle poukázala i na další problematiku – rozdíly postavení lidí ve společnosti. Chudí lidé hladoví a lidé ve vyšších pozicích žijí v blahobytu a přebytku. Rozpad společnosti, strach z objevení a z nahlášení a smrt, to jsou klíčové znaky novodobé společnosti v roce 2059. Je otázkou, zda tím chtěla autorka čtenářům a dnešní společnosti něco naznačit či pouze takový svět vybudovala pro své potřeby a postavy.

Myslíte si, že v nově stvořeném světě není na city místo? To jste na omylu, protože počáteční nesnášenlivost mezi hlavní hrdinkou a Strážcem se postupně vyvíjí. Paige svými emocemi nešetří a jasně dává najevo své názory a postoje. To se ale brzy mění – dívka se učí Strážci důvěřovat a nesnášenlivost se postupně mění v toleranci a obdiv.

„Mám dojem, že jsem ještě neměl tu čest tě vidět. V zrcadle ani v obchodě.“
„Dvacátý Kostičas,“ řekla jsem.
„Ach tak. Kdo tě vlastní?“
„Arcturus Mesarthim.“
Měla jsem už toho jména plné zuby – nechtělo se mi ho ani slyšet, ani vyslovovat.“ (str. 274)

Kostičas je skvělým a povedeným dílem a už se nemohu dočkat na pokračování z pera této talentované autorky, které v originále s názvem The Mime Order vychází již v říjnu tohoto roku. Pokud jste ještě Kostičas nečetli, vřele vám jej doporučuji, nebudete litovat.
    
Za poskytnutí elektronické knihy k recenzi mnohokrát děkuji nakladatelství Host.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/bpanni93
https://www.goodreads.comŽádné komentáře:

Okomentovat