pondělí 21. července 2014

Prach jsi a v prach se obrátíš

Autor: Chris Tvedt
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2014
Žánr: Severská krimi


Anotace:
Na samotě u lesa v oblasti Østlandet je doslova popraven starý muž. Vyšetřovatel Edvard Matre nenachází po vrahovi žádné stopy. V Oslu místní úřady ustoupily tlaku veřejnosti a nechaly otevřít masový hrob s pacienty z gaustadské nemocnice. V Bergenu je nalezena mrtvá mladá žena a jiná leží v kómatu v nemocnici. Mnoho skutečností naznačuje, že všechny oběti má na svědomí stejný pachatel. Edvard Matre je poslán zpět do města, které opustil před mnoha lety, aby dopadl možného sériového vraha. Ale jako by se po něm slehla zem. Tlak najít pachatele dříve, než se dopustí další vraždy, je neúnosný. Navíc se Edvard dozvídá, že jedno z těl, které bylo nalezeno v masovém hrobě v Gaustadu, patří jeho vlastní matce.
Stručné nastínění obsahu

Evard Matre se ujímá svého prvního případu – zastřeleného muže. Je však nečekaně odvolán k novému případu. Jedná se o neobvykle brutální vraždu šestadvacetileté dívky a druhá dívka leží v kómatu. Má vše na svědomí jeden pachatel? Jedná se snad o sériového vraha? Brzy se nejhorší domněnky detektiva potvrzují, protože se objevuje další zavražděná dívka.


„Miláčku,“ zašeptal nějaký hlas v naprosté blízkosti. Zvuk ji osvobodil, uvolnil křeč ve svalech, ale bylo už pozdě. Koutkem oka zahlédla něco, co se lesklo, ostře a nemilosrdně v nahém neonovém světle.“ (str. 114)Dojmy a hodnocení

Tato skvělá kniha, kterou má na svědomí Chris Tvedt, mě naprosto pohltila. Příběhu nechybí pořádná dávka napětí a o nečekané události není nouze. Autor si se svými čtenáři totiž pěkně pohrává. Zaměřil se v díle na více dějových linií, které má perfektně propracované, ale zároveň dokonale nepředvídatelné. Po celou dobu vyšetřování přináší detektivům další a další stopy, které celý případ ještě více komplikují a zajišťují vám, že budete opravdu přemýšlet, kdo má spáchané činy na svědomí.

„Pokud máte pravdu, že tu existuje souvislost, tak to, že nám dáte jejich jména, pro ně může být životně důležité.“ (str. 93)

Kvalitní detektivce nechybí ani ten správný mrzutý detektiv. Chris Tvedt svého hlavního protagonistu obdařil nejen pedantstvím, které je často náročné a únavné, ale také složitým osobním životem. Evard Matre totiž zcela nečekaně objevuje o sobě a své rodině  informace, které mu obrátí život naruby a bude zažívat opravdu krušné chvilky.

„Když si začal uvědomovat, co to znamená, cítil ve svém nitru totální chaos. Jako by se nacházel opuštěný na neznámém místě, bez záchytných orientačních bodů, které by mu řekly, kde je, odkud je a kam má namířeno.“ (str. 80)

Knihu vydalo nakladatelství Jota a chválím zdařilou úpravu nejen obálky, ale i samotné knihy pod přebalem, na které jsou fotografie a celý děj pěkně dokreslují.

Prach jsi a v prach se obrátíš je kvalitním a strhujícím příběhem. Nebojím se přiznat, že jde o jednu z nejlepších severských detektivek, které jsem měla možnost si přečíst.

  


 Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji portálu Severské detektivky.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/LJGA

2 komentáře:

  1. Už jsem četla chválu u holek z MaKa a teď i tady, tu si budu asi muset sehnat! :)

    OdpovědětVymazat
  2. Tak uz jen kvuli tve recenzi tu knizku musim mit!

    OdpovědětVymazat