pondělí 28. července 2014

Projekt Čistý


Nakladatelství Jota pořádalo konkurz na projekt knihy Čistý, jsem mezi vybranými, a proto se tento měsíc tedy společně podíváme na tuto skvělou a zároveň velice zvláštní knihu :-)

V průběhu celého měsíce se zde budou objevovat různá témata a doufám, že se vám budou líbit. Dnes si dáme základní seznámení se s touto knihou.

Jak už jistě ze světa knižní blogosféry víte, trilogii Čistý napsala autorka Juliann Baggott. V originále kniha vyšla pod názvem Pure v roce 2012 a těšila se velké chvále. U nás knihu v červnu vydalo nakladatelství Jota a to s velice zdařilou obálkou. 

Anotace této dystopie slibuje:

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.

Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.


Více informací o knize i samotné autorce se můžete dozvědět zde.

To je pro dnešek vše a brzy se ozvu s dalším tématem :-)

1 komentář:

  1. Těším se na další články o knize, protože se sama těším, až si ji koupím :)

    OdpovědětVymazat