čtvrtek 24. července 2014

První hrob napravo

Autor: Darynda Jones
Nakladatel: Beta
Rok vydání: 2013
Žánr: fantasy


Anotace:
První hrob napravo Originální "paranormální thriller" plný humoru, napětí a neuvěřitelných zvratů. Charley Davidsonová je soukromá detektivka, moderní žena s běžnými starostmi a problémy. To ovšem jenom na první pohled ... Ve skutečnosti se narodila jako bytost s nadpřirozenými schopnostmi, která dokáže vstoupit do světa zesnulých. Zemřelé vidí všude kolem, může se jich dotýkat a oni jí pomáhají s řešením případů. Všechno je o to složitější, že vyšetřovatelku sleduje tajuplný muž, "syn Satanův", jehož šarmu Charley nedokáže odolat. Kdo je ten záhadný hrdina, o kterém se jí zdají sny plné vášně? Je vůbec živý, nebo je mrtvý? A co by se stalo, kdyby mu podlehla?Stručné nastínění obsahu

Charley Davidsonová není žádná obyčejná mladá žena. Je totiž smrtka. Její schopností je vidět mrtvé a snaží se přijít na překážky, které jim brání opustit svět živých. Většinou se jedná o vraždy a podobné případy a na to je Charley specialistka. O to těžší případ se naskytne, když ji navštíví tři mrtví advokáti, kteří se od ní nechtějí vzdálit, dokud jim nepomůže. Jak má ale vyřešit jejich vraždu, když ji navštěvuje stvoření, díky kterému ztrácí pojem o světě? 

„Bytost se ke mně naklonila dřív než jsem se jí stačila podívat do obličeje, přitiskla své rozpálené tělo k mému a chystala se mi něco pošeptat do ucha. Viděla jsem jen čelist, ostře řezanou a pokrytou nejméně dvoudenním strništěm, a za ní husté černé vlasy. Jeho rty se otřely o moje ucho a mně z toho dotyku přeběhl po zádech mráz. 
„Dutchová,“ zašeptal a já roztála jako sníh na slunci.“ (str. 95)


Dojmy a hodnocení

Čtivý a humorný styl Daryndy Jones v jejím díle První hrob napravo je opravdu zdařilý. I přes popisované případy a neustálou přítomnost zemřelých, se jedná o lehké, svižné a dokonce k neuvěření optimistické dílo, za což může právě autorčin styl psaní. Je totiž plný sarkasmu, ironie a nadsázky a musím říci, že jsem si různé „hlášky“ užívala.

„To je v pohodě. Není to tvoje chyba, že jsi kretén.“ (str. 41)

Autorka si za svou hrdinku zvolila samostatnou, nebojácnou a energickou mladou ženu, která bere život s nadhledem. Přispívá tomu i fakt, že nikdy nepoznala svoji skutečnou matku a její „macecha“ ji nikdy nedokázala ocenit a nikdy ji neměla příliš v lásce. Charley viděla v jejích očích jen zklamání a později se zaměřila na to, jak ji zklamat ještě více, ať už to teda stojí za to. Svůj život si žije po svém a co na tom, že jí přítomnost dělají duše mrtvých.
 
„Tak jak to vlastně funguje?“
„Skvěle.“
„To celou dobu vidíš duše mrtvých?“
„Jenom o víkendech a o svátcích.“
„A to jsou jako všude kolem nás?“
„Myslíš, že žába má vodotěsnou prdel?“  zeptala jsem se na oplátku, 
zaklonila se a hodila nohy na stůl.“ (str. 80)

I když se jedná o pěkné dílo, musím autorce vytknout nepropracovaný děj, který, ačkoliv se jedná o dobré téma s velkým potenciálem, není příliš nabitý akcí a chybí mu spád. Čekala jsem, že děj knihy bude více rozvinutý a svižný, ale to se mi v prvním díle série Charley Davidson nedostalo.

Pokud hledáte knihu plnou humorných a ironických poznámek, duchů, paranormálních nadpřirozených jevů a pátrání po pachatelích vražd, potom by se vám První hrob napravo mohl líbit. Já jsem osobně moc zvědavá, jakým směrem povede autorka příběh v pokračování nesoucí název Druhý hrob nalevo.

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Beta.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/snuggl_monstr
http://weheartit.com/wickedkidŽádné komentáře:

Okomentovat