středa 23. července 2014

Sestra a sestřička

Autor: Magda Váňová
Nakladatel: Šulc - Švarc
Rok vydání: 2006/2014
Žánr: román


Anotace:
Románový příběh Hany a Ester patří k nejžádanějším literárním dílům Magdy Váňové. Sestrám s větším věkovým rozdílem vstoupí do života s dlouholetou přestávkou stejný muž, ale jejich sesterské pouto je natolik silné, že přes všechny neshody i cílené podrazy k sobě znovu naleznou cestu. Sestry Hanu a Ester nejvíc odlišuje desetiletý věkový rozdíl. Do jejich životů vstupují s dlouholetou přestávkou stejní muži, ale protože nemají ve zvyku si svěřovat svá tajemství, nevědí o tom. Teprve následující události je postrčí, aby si více porozuměly a překročily přehrady, které si mezi sebou vytvořily v dětství i dospělosti. Román jedinečným způsobem zachycuje, jak si mohou být dvě sestry vzdálené a zároveň blízké. Když bylo Haně jedenáct let, pokusili se rodiče o restart manželství a pořídili si Ester. Mladší sestřička si uměla odmalička získávat pozornost dospělých a na Hanu se i přes její větší povinnosti v rodině pozapomínalo. Do života Hany a Ester vstupují s větší přestávkou stejní muži, ale protože sestry nemají ve zvyku si svěřovat svá tajemství, nevědí o tom. Obtížně si utvářejí správnou představu o naplněném životě a často si šlapou po štěstí. Když obě ve stejné době přijdou do jiného stavu, Hana je už dlouho vdaná a Ester teprve končí školu a vyhraje mezinárodní soutěž kadeřníků. Sestry si komplikují život neshodami a paličatostí, dokud mladší z nich úplně nedospěje, ale pouto, které mezi nimi vždycky existovalo, je natolik silné, že přes všechna klopýtnutí i cílené podrazy k sobě znovu naleznou cestu.Stručné nastínění obsahu

Hana byla vždy tou starší sestrou, která vše zvládne a nemusí se o ní nikdo nijak zvlášť starat, protože v centru pozornosti vždy byla její o jedenáct let mladší sestra Ester. Hana nikdy nebyla se svým životem a vlastní rodinou spokojená a necítila se mezi svými nejbližšími dobře. Nepřispíval tomu ani fakt, že otec byl alkoholik, kterému téměř nic v jeho kariéře nevycházelo a její matka byla nesamostatnou věčně na něco si stěžující ženou. Tyto vztahy se ale postupně mění, sestry k sobě nacházejí cestu, ale jak už to bývá, žádný vztah není jednoduchý a bez žádného klopýtnutí. 
 

„Čím byla starší, tím víc ji Hana milovala. Léta nevraživosti dávno minula. A Ester na ni už taky nepohlížela jako na protivnou starší sestru, které je třeba za všech okolností provést nějakou lotrovinu. Dokonce ji začala i poslouchat a to bylo u ní, která si odmalička navykla prosazovat svou, něco neslýchaného.“ (str. 136)

Dojmy a hodnocení

Úspěšná česká spisovatelka Magda Váňová je známá svými příběhy ze všedního života se zaměřením na psychologii hlavních postav a mezilidských vztahů. Tato kniha není výjimkou a vyznačuje se krásným příběhem o dvou sestrách, jejich životě a především vztahu k sobě samým.

Autorka bezchybně vylíčila pocity dospívajících, ale také pocity dospělých v manželství.  Sledujeme konkrétní rodinu, jejich vztahy mezi sebou, ale i výchovu rodičů, finanční zázemí a trápení a tragické události, které se nikomu nevyhýbají a i v tomto příběhu mají své místo. Problematika lásky, nevěry, vztahů bez lásky, vypočítavost, ale i komunikace s blízkými, to vše neopomněla Magda Váňová ve své knize zmínit.

 

„Není to jednoduché, jednou to poznáš sama. Býval to prima chlap, dnes je mi ho líto. Když se na něj teď vykašlu, skončí ve stoce. A taky nezapomínej, že je to váš táta.“
„Na to vážně nemůžu zapomenout, zvlášť když se vrátil nalitej jako včera,“ ušklíbla se Hana.“ 
(str. 18)


Příběh je poskládán z vícero perspektiv vnímání každodenního života. Autorka dává prostor hlavním postavám vyznat se ze svého trápení, svých pocitů a nechává je vylíčit čtenářům své názory i podněty, které je vedly k danému chování. Můžeme tedy sledovat nejen vyprávění z pohledu Hany, ale i její matky, otce nebo také z pohledu její první lásky, Dominika.


„Škoda, Hanička je v posteli náramně šikovná a přizpůsobivá, ale to jsou jiné taky. Tentokrát ale budu víc vybírat. Vytřískal jsem z ní příliš málo na to, jak dlouho se s ní tahám. Tu holku před ní jsem oškubal mnohem důkladněji a stačily mi na to pouhé tři týdny.“ (str. 60)


Celý děj se odehrává v průběhu několika let a musím přiznat, že mě občas mátlo autorčino přeskakování v časových rovinách. Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala, jestli pokračuje současnost nebo nám opět přibližuje dřívější události. To ale neubíralo na požitku z celého díla.

Poutavý příběh ze života o dvou sestrách pod názvem Sestra a sestřička doporučuji naprosto každému, protože tak dobře podaný náhled do života a duše obyčejných lidí je opravdu obdivuhodný.  

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/amazing1925
http://weheartit.com/partymode


Žádné komentáře:

Okomentovat