úterý 22. července 2014

Smrtící hrátky

Autor: J. D. Robb (Nora Roberts)
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: detektivka, scifi/fantasyAnotace:
Eva Dallasová, vyšetřovatelka z blízké budoucnosti, má opět zapeklitý případ. V přepychové rezidenci leží na posteli boháč Thomas Anders. To by nebylo nic divného, kdyby nebyl přivázaný a mrtvý. Navíc to vypadá, že se někomu jen vymkly z rukou jisté erotické aktivity. Ale pak se z toho vyklube vražda. Poručík Eva Dallasová podezřívá čerstvou vdovu, jenže její alibi je neprůstřelné. Také Evin kolega má případ se sexuální motivací. Jeho oběti ale nepřebývá smyčka na krku jako Andersovi, nýbrž mu naopak něco chybí. Jeho mužná chlouba je uříznutá. Také tady je nejpodezřelejší osobou manželka, zvlášť když vyplují na povrch nevěry jejího muže. I ona má ovšem alibi. Kdo tedy vraždil? Eva má řádně zamotanou hlavu, ale pomalu začíná záhadu rozkrývat.Stručné nastínění obsahu

Úspěšná a uznávaná vyšetřovatelka Eva Dallasová řeší případ, který se nezdá být tak úplně obyčejným a jednoduchým. Starší bohatý muž je nalezen ve svém luxusním domě ve velice neobvyklé poloze v posteli doplněnou o erotické pomůcky. To ale u něj není vůbec na denním pořádku. Kdo by to dělal? A proč? Tommy Anders byl oblíbeným mužem, manželem, strýcem a přítelem. Kdo by mu chtěl ublížit? Tato vražda bude pro Evu a její kolegyni velmi tvrdým oříškem.


„Bylo teď tudíž na ní, aby se mu dostalo, čeho si zasloužil. Spravedlnosti. Možná byl vzorem slušnosti, jak ho jeho rodina a přátelé vykreslovali, ale možná byl taky sexuálním štvancem, jehož prozradila až smrt.“ (str. 57)Dojmy a hodnocení

Autorka Nora Roberts, píšící pod pseudonymem J. D. Robb, má na svém kontě více než dvacet pět knih a za svou tvorbu získala nejedno ocenění. Její první kniha vyšla již v roce 1981 a od té doby se tvorbě svých příběhů naplno věnuje.

Stejně jako ostatní čtenáře, i mě přesvědčila, že psát opravdu umí. Svižné tempo od první strany, které po celou dobu nezpomalí, spád, akce, zajímavý děj, ale i mrštný jazyk a smysl pro humor, jsou atributy, které autorka bezchybně splňuje.

Eva Dallasová je příjemná vyšetřovatelka, která kromě své kariéry má svůj normální a obyčejný osobní život, kde nechybí různé starosti, které pociťuje mnoho žen. Touto skutečností se stává sympatickou hlavní postavou, kterou jsem si oblíbila a její smysl pro humor mě nepřestával bavit. S detektivem Peabodyovou tvořily skvělou dvojici.

„Proč jsme tady, Peabodyová? A jestli mi ještě jednou zakoulíš očima za zády, vydloubnu ti je klackem.“
„Nemáš žádnej klacek.“
„Tamhle vidím strom. Ulomím si ho.“ (str. 23)

Jelikož se jedná o případ z budoucnosti, nemůže v tomto světě chybět moderní technika a různé vymoženosti, které jsou pro obyvatelstvo samozřejmostí. Androidi jsou součástí nejedné domácnosti a počítače na hlasové ovládání jsou při vyšetřování skvělou pomůckou.

Strhující děj nového případu, kterému se Eva Dallasová věnuje, své čtenáře jistě zaujme a vřele vám jej doporučuji. Četla jsem názory, že tato kniha patří k těm trošku slabším a o to víc jsem zvědavá na další knihy od této autorky, které mají být ještě zdařilejší.  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/KiviNivi
http://weheartit.com/claude_felice_monroe


1 komentář:

  1. Takhle to nezní špatně, ale kus té pani na obálce vypadá trošku děsivě ;-)

    OdpovědětVymazat