čtvrtek 3. července 2014

Tichá žena

Autor: A. S. A. Harrisonová
Nakladatel: Beta
Rok vydání: 2014
Žánr: román


Anotace:
Zdánlivě harmonické soužití Jodi a Todda v blahobytu trvá už dvacet let, nyní se však jejich vztah ocitá v kritickém bodě zlomu. On vede dvojí život. Ona si odmítá přiznat pravdu. On se rozhodne vsadit všechno na jednu kartu. Ona má ráda vyrovnané účty a už nemá co ztratit… A. S. A. Harrisonová ve své prvotině, jejíhož vydání se nedožila, mistrně rozehrává partii, kterou nelze vyhrát. Z partnerů se stávají protihráči, ze souhry zákeřný souboj.

Oba mají dojem, že jsou ke svým tahům donuceni, a my střídavě nahlížíme situaci z obou perspektiv. Možná jejich jednání chápeme, možná v něm s úlekem nacházíme tak trochu sami sebe, ale rozhodně s napětím sledujeme vývoj na šachovnici, ačkoliv se zdá, že výsledek známe od samého začátku. Stručné nastínění obsahu

Jodi je celý život tichou, inteligentní, soběstačnou a rozumnou ženou, která se snaží stranit nesmyslných konfliktů a respektovat svůj protějšek s veškerými chybami a nedokonalostmi.  I přes Jodiinu velkorysost a oddanost k dokonalému vztahu a domovu, si její životní partner Todd zpříjemňuje život nevěrami. Jodi je s jeho životním postojem smířená a respektuje jej. To se však změní v okamžiku, kdy jí Todd svým rozhodnutím udělá čáru přes rozpočet a Jodi poznává nejhorší stránky lidské osobnosti.

„Je jedno, že se čas od času nechá prokouknout, protože oba vědí, že ji podvádí, a on ví, že to Jodi ví, hlavní je, že dál dělají, jako by se nic nedělo, že si udržují ten veledůležitý klam, tu iluzi, že je všechno v pořádku a nic se nehrotí.“ (str. 33)Dojmy a hodnocení

Tichá žena je povedeným a silným románem, ve kterém je kladen důraz na psychiku jedince a osobní život. Autorka ve své knize bravurně zachytila nejen lidské vztahy a partnerství, ale i rozpadání lidské osobnosti, dopad činů na psychiku i osobní život, ale také tíhu vlastního svědomí, která dokáže ovlivnit život navždy.

Hlavní postavy poznávají neutichající vtíravé pocity, které jim připomínají jejich skutky. Jedno životní selhání je oba přimělo uvědomit si mnoho nových skutečností a přehodnotit svůj i společný dosavadní život a vlastní chování. Ne vše ale lze vrátit zpět, a to si Jodi i Todd moc dobře uvědomují a poznávají na vlastní kůži.

Kniha je svým tématem poměrně neobvyklá, a proto zajímavá. Jedná se o příjemné, emocemi nabyté čtení, které vás  pohltí již po přečtení první stránky. Děj plyne poklidně a neuspěchaně a zaměřuje se i na dřívější události, jako je dětství, dospívání a rodinné prostředí, ve kterém hlavní postavy vyrůstaly. Vše je doplněno domněnkami a myšlenkami z oboru psychologie, kterými se hlavní hrdinka zabývala. Tento prvek čtenářům samozřejmě umožňuje nejen lépe poznat rozdílné osobnosti hlavních postav, ale také nutí čtenáře přemýšlet nad podněty vedoucí k jejich současným činům a krokům v životě.

„Jodiným obrovským darem je zůstat zticha a to mu na ní vždycky imponovalo, že si dokáže hledět svého, že si nechává svoje názory pro sebe – jenomže ticho je zároveň i její zbraní. Ženská, která si odmítá stěžovat, která nekřičí a neječí – v tom je síla, a taky moc.“ (str. 107)

Velice chválím autorčino rozložení kapitol, protože sledujeme vnímání skutečnosti z pohledu Jodi i Todda, přičemž se tyto kapitoly z hlediska pohledu ona a on střídají. Ještě musím pochválit styl psaní autorky, protože děj doplňuje neobvyklými popisy okolního prostředí, který celý děj pěkně doplňují.

„Slunce prosvítá mléčným oparem a chytá jezero do stříbrné sítě. Těžký štiplavý pach pobřežního vánku je cítit naftou z lodních motorů, rybinou a tlejícím dřevem. Brzy ráno připomíná molo spícího obra se zpomaleným tepem a ztlumeným dechem.“ (str. 27)

Knihu mohu s klidným svědomím doporučit, zvláště milovníkům knih o soukromém životě ve vztazích, o lidské psychice, rozporuplných osobností a lidských osudech.
  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Beta.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/maryyram
http://weheartit.com/SongAhRiriŽádné komentáře:

Okomentovat