neděle 24. srpna 2014

Bílá lvice

Autor: Henning Mankell
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2014
Žánr: severské krimi


Anotace:
V poklidném kraji jižního Švédska zmizí Louisa Åkerblomová, realitní makléřka, opora metodistické církve, manželka a matka. Neexistuje žádné vysvětlení ani motiv.

Komisař Kurt Wallander je se svým týmem povolán případ vyšetřit. Wallander od samého začátku tuší, že oběť už není mezi živými. Zatím však nemá ani ponětí, jak daleko bude muset zajít, aby vraha dopadl.

Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin.
Stručné nastínění obsahu

Louisa Åkerblomová, mladá realitní agentka, manželka a matka dvou dětí, je několik dní pohřešovaná. Případu se ujímá kriminální komisař Kurt Wallander, který si na svých případech zakládá a bere je velmi vážně. Na místě činu nalezli useknutý černošský prst a zbraň, která se vyrábí pouze v Jihoafrické republice. Je vražda ve Švédsku s Afrikou nějak propletena? Komisař je rozhodnutý přijít všemu na kloub. Něco se mu ale na celém případu nezdá a má pocit, že vražda v sobě určitě nese hlubší problematiku, na kterou bude muset za každou cenu přijít.

„Nemůžu za nic na světě pochopit, jak by nějaká stopa mohla vést z Afriky zrovna do Švédska. Kamkoliv, jenom ne sem.“ (str. 123)Dojmy a hodnocení

Třetí kniha ze série Kurt Wallander opět přichází se složitým případem, které zaujme především mužské čtenáře. Politická hnutí černochů, smrt, nájemné vraždy, konspirace a brutalita jsou jen stručným nastíněným témat, na která se Henning Mankell v Bílé lvici zaměřil.

Celý příběh se skládá nejen z několika klíčových dějových linií, ale i samotná kniha je rozdělena na pět částí a dohromady tak tvoří ucelený, komplikovaný, propracovaný a velice detailní příběh s rozsáhlým záběrem informací.

Zajímavý kriminální příběh nesmí vynechat ani nahlédnutí do lidské psychiky samotného vyšetřovatele, což z něj činí sympatického hlavního hrdinu, který pociťuje tíhu vlastního osobního života a mnohých svých trápení.

„Díval se na jezero a dumal nad tím, že mezi případem, který teď vyšetřují, a jeho vlastními pocity je významná podoba. Nemá kontrolu nad sebou samým, natož nad vyšetřováním. S povzdechem, který připadal patetický i jemu samému, si pomyslel, že je ztracený jak při pátrání po Louisině vrahovi, tak ve svém vlastním životě.“ (str. 128)

Ačkoliv je kniha určena spíše pro čtenáře než čtenářky a obsahuje velké množství ne příliš jednoduchých a často poměrně zdlouhavých popisů politických situací a problematik s tím souvisejících, četla se dobře a pokud máte rádi propracované severské detektivky a svižný styl Henninga Mankella, Bílou lvici nevynechejte.
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/futuristicninja
http://weheartit.com/batyaŽádné komentáře:

Okomentovat