čtvrtek 28. srpna 2014

Čas mezi šitím

Autor: María Dueñas
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2014
Žánr: historický román


Anotace:
Strhující román o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války.

Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, exotickém, pulzujícím městě, kde se může člověku přihodit cokoli, dokonce se může stát i obětí zrady a být ponechán svému osudu.

Opuštěná Sira, která se topí až po krk v dluzích, se přestěhuje do Tetuánu, hlavního města Španělského protektorátu v Maroku. Za pomoci lží a přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů.

Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve viditelnou fasádu něčeho mnohem temnějšího a nebezpečnějšího.

Úchvatnou prózou napsaný
Čas mezi šitím se řítí nezadržitelným tempem po mapách a nostalgických vzpomínkách; z legendárních koloniálních enkláv v severní Africe nás přenese do proněmeckého Madridu na začátku druhé světové války a do kosmopolitního Lisabonu plného špionů, oportunistů a válečných uprchlíků.


Stručné nastínění obsahu

Sira vyrůstala pouze s matkou a posléze s ní také pracovala – šila oděvy v módním salonu. Její život se však brzy převrátil vzhůru nohama. Do života jí totiž vstoupil oslňující Ramiro. Mladá dívka zažívala nejlepší období svého život a k jejímu štěstí přispělo i movité dědictví od svého biologického otce. Ramiro měl však s nabytým majetkem své vlastní úmysly, do kterých Sira nepatřila a brzy se ocitá sama v Maroku a nesnázích. Nenechá se ale tímto zákeřným narušením jejího života dlouho zmítat a podaří se jí otevřít vlastní módní salón. Její nový život tak může začít.


„Ale máte přísně zapovězeno opouštět město bez mého výslovného svolení. Je to jasné?“
„Dokdy?“ zeptala jsem se okamžitě. Představa, že zůstanu sama v tom neznámém městě na neurčitou dobu, mi připadala jako ta nejhorší možnost.
„Dokud se situace ve Španělsku neuklidní.“ (str. 85)
Dojmy a hodnocení

Krásný příběh, který je ještě lépe napsaný. To je Čas mezi šitím. Autorka disponuje bohatým a rozmanitým slohem, který se sice nečte tak rychle, ale dodává celé knize to správné kouzlo.

María Dueñas moc dobře ví, jak čtenáře upoutat a navnadit na další čtení tohoto rozsáhlého románu. Nečekaný závěr kapitoly či občasné předbíhání v ději není pro tuto spisovatelku nic překvapivého a máte se na co těšit.

„Ramiro Arribas, muž tisíce tváří, mi dosud ukázal jen jednu. Ty ostatní jsem měla brzy poznat.“ (str. 68)

Celý příběh je vyprávěn v první osobě, což nám umožňuje zaznamenat nahlédnout do psychicky hlavní hrdinky a sledovat její vývoj od naivní důvěřivé dívky po soběstačnou, odhodlanou a cílevědomou mladou ženu.

„O tři dny později jsem se já, Sira Quirita, uměle proměněná v ženu, jíž jsem nebyla, ale kterou jsem se jednoho dne chtěla stát, nastěhovala do nového bytu a otevřela jsem dokořán dveře další etapě svého života.“ (str. 158)

Musím pochválit vystiženou atmosféru exotického místa a každodenního života v Maroku během válečného období. Román je velice detailní působí na čtenáře jako sledování filmu na plátně. Díky tomu si dokáží živě představit zmíněná místa, chování lidí a tehdejší zvyky.

Čas mezi šitím je propracované a hlubokomyslné dílo, které ode mě dostává téměř plné hodnocení a vřele vám jej k přečtení doporučuji. Dostanete se skrze řádky s odvážnou hlavní hrdinkou do jiného kouta světa, poznáte novou kulturu a užijete si krásný příběh.

  


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/pastel_sweeteners
http://weheartit.com/perle_arbiya


Žádné komentáře:

Okomentovat