pondělí 4. srpna 2014

Golema a džin v New Yorku

Autor: Helene Wecker
Nakladatel: Beta
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy


Anotace:
V New Yorku roku 1899 se záhadným způsobem ocitnou dvě nadpřirozené bytosti. Šava je golema, stvořená z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, zrozený z ohně v syrské poušti. Před staletími ho beduínský kouzelník uvěznil v měděné láhvi a klempíř v dílně na Manhattanu ho z ní náhodně vypustí. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit okolí a zatajit svou totožnost. Jsou totiž velmi odlišní a bojí se reakcí obyčejných lidí… Realistické vylíčení neopakovatelného tavicího kotle, ve kterém se z různých národností stávají Američané, v kombinaci s čirou fabulací bájných postav, vytváří vynalézavý a vzrušující příběh.


Stručné nastínění obsahu

Otto Rotfeld není příliš oblíbený muž a žádná dívka ho nechce za manžela. Rozhodl se tedy, že svůj život změní a nechá si udělat golemu v podobě ženy. Svou vyvolenou si veze do New Yorku, ale po cestě umírá a žena z hlíny zůstává sama. Naštěstí se jí ujímá rabín a postupně golemu začleňuje do všedního lidského života. Mezi těmito událostmi uznávaný a nadaný klempíř Arbíli při opravě jedné vázy, vypustí na svět džina. Džin si vybírá jméno Ahmad a stejně jako Golema, i on poznává život ve velkoměstě. Jednoho dne se v parku tyto dvě nadpřirozené bytosti setkávají…

„Kdo jste?“ zeptal se.
Nic neřekla a nedala najevo, že mu rozuměla. Zkusil to ještě jednou: „Vy nejste člověk. Jste z hlíny.“
Konečně promluvila. „A vy zase z ohně,“ řekla. (str. 190)
Dojmy a hodnocení

Čtivý příběh o nadpřirozených bytostech a mnohých lidských osudech, to je v zahraničí tak chválené dílo od Helen Weckerové. Kniha je plná nečekaných událostí a nelehkých životních situací. Autorka vsadila na propracovaný a rozvitý děj, který se skládá z více dějových linií a udělala jen dobře. Ke čtenářům se tak dostává kvalitní kouzelný a zároveň tak lidský příběh, který se stane pro mnohé jistě velice oblíbeným.


„Zatím ještě nevím, jestli kdy budeš schopna vést normální život mezi ostatními lidmi. Musíš ale vědět, že budeš muset všem svým známým lhát, abys toho dosáhla. Nikdy nesmíš nikomu prozradit, co doopravdy jsi.“ 
(str. 100)
  

Jak jsem již výše zmínila, autorka svým dějovým liniím vdechla život hlubokých a často dojemných příběhů, které vás chytnou za srdce. Od hlavního děje v New Yorku plynule přecházíme do Sýrie a dalších koutů světa, abychom po nějaký čas byli součástí dalších životních osudů. Dozvídáme se například životní příběh samotného Rotfelda, ale i stvořitele golemy, džina, Arbíliho a mnoha dalších, kteří mají v celém příběhu své čestné místo.


„Ze svého stanoviště nedaleko od ní se džin díval, jak si znovu svazuje vlasy v zátylku. Byl to půvabný posunek, bezmyšlenkovitý a intimní. Už několik dnů pozoroval dívku i její rodinu a snažil se poznat jejich způsoby. Zdálo se, že žijí v neustálém víru příchodu a odchodů, to všechno v pečlivě vymezeném světě, jehož středem bylo tábořiště. Muži se pouštěli dál než ženy, ale i oni měli své hranice. Dokonce ani znovu nedorazili na dohled od jeho paláce a on teď uvažoval, zda tenkrát nešlo o nějakou mimořádnou příležitost.“ (str. 179)

 
Helene Weckerová své dílo umístila do roku 1899 a poskytla tak svým čtenářům náhled na podobu tehdejšího New Yorku, ale i tamější život, společnost a jednání lidí. Sloučení magie a historie podtrhuje bravurní překlad Vladimíra Medka a vytváří tak skvělý příběh, který byste si neměli nechat uniknout.

  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Beta.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/cherishedbeloved


1 komentář:

  1. Pěkně napsáno Péťo, teď skoro lituji, že jsem se do ní také nepustila :)

    OdpovědětVymazat