úterý 5. srpna 2014

Křišťály moci - Hněv pána ohně

Autor: Michaela Burdová
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2011
Žánr: young adult, fantasy


Anotace:
Neilin odhalila Arwinovo tajemství. Už mu nedokáže důvěřovat ani odpustit… nebo snad ano? V utajovaném městě Bílých elfů Än-Ielwil, o kterém se vyprávějí pouze legendy, Neilin konečně nachází klid. Noví přátelé ji doprovázejí za prvním Křišťálem moci, ale nic není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Neilin čeká setkání se Smrtí.
Na Smaragdittu teče krev. Král Edrian se rozhodl získat své město zpět, ale Isgraëlova armáda nestvůr je strašlivá. Pomohou elfové svým dávným lidským přátelům? Poslední naděje leží v rukou Terien a bájných gryfů.
Isgraël zatím odhaluje svou nejničivější zbraň. Neilin se musí postavit hrozbě, která dávno neměla existovat. Odhalení, které ji ale nakonec čeká, bude šokující.Stručné nastínění obsahu

Neilin se za pomoci Arwina a dalších elfů dostává k jejich králi a královně do království Bílých elfů. Zde poznává svou vlastní vnitřní sílu, aby mohla najít křišťály moci, díky kterým dokáže zničit obávaného Temného vládce elfů Isgraëla. Vydává se se svým doprovodem hledat mocné křišťály. Ve světě se schyluje k válce proti tomuto krvelačnému a nenáviděnému pánovi zla a Bílí elfové se vydávají do bitvy  na pomoc králi Edrianovi. Dokáže Neilin vyváznout ze všech nebezpečných nástrah a získat sílu, která zachrání svět?


„Pak král Wiallon vstal. Vztyčil se jako nádherná, vznešená socha a pravil mocným hlasem: „Elfové Edrianovu žádost vyslyší.“ Rozhlédl se po přítomných a pak se zastavil pohledem v Awrixelových očích. „Půjdeme do války.“ (str. 88)
Dojmy a hodnocení

Pokračování série Křišťálů moci od Michaely Burdové perfektně navazuje na předchozí díl s názvem Zrada temného elfa. Autorka nezdržuje čtenáře žádným shrnutím předchozího dílu ani jinými prodlevami a hned se ocitáme ve víru děje, který bezprostředně navazuje na konec prvního dílu.

S hlavními postavami se opět ocitáme v čarovné a nádherné zemi elfů, kde se můžeme dočíst nejen o krásné a magické přírodě, ale také o dalších fantastických tvorech, kteří se v prvním díle nevyskytovali. Ať už jde o nádherné koně iqerily, obra, draka či jezerní pannu, v tomto příběhu má každý z nich svou významnou roli.


„Dívala se na nádherného koně, jehož srst byla tak neuvěřitelně bílá, tak čistá a oslnivá, až svítila. Obrovská, elegantní křídla z bílého peří měl složená podél těla a Neilin si byla jistá, že kdyby je roztáhl, byla by větší než ta Rollandova. Bílá hříva mu povlávala v jemném vánku a v jeho postoji bylo cosi, co Neilin nutilo padnout na kolena. Jakási vrozená ušlechtilost, královská vznešenost a síla.“ (str. 123)

 Na rozdíl od předchozího dílu autorka toto dílo doplnila o myšlenky vybraných hlavních postav a jde o dobrý krok, pro lepší ztotožnění se s pocity postavy. Tyto myšlenky jsou psány kurzívou a aktuální děj vhodně doplňují. Zároveň díky nim svědky změny osobnosti u mladé venkovské dívky Neilin, která je onou Vyvolenou. Z vystrašené dívky se mění v mladou odvážnou ženou, která je odhodlána dosáhnout spravedlnosti.

„Pomstím své přátele a rodinu, pomstím sama sebe. Přijmu proroctví a udělám cokoli, abych Isgraëla zničila. Někdo to udělat musí.“ (str. 19)
  
Příběh, kterým nás tato talentovaná mladá autorka doprovází, je velice napínavý a nepředvídatelný. Opět se skládá z více dějových linií, avšak největší prostor je dán nebezpečnému putování Neilin, Awraxiela a elfů, kteří mají nejdůležitější úkol ze všech. V další dějových  liniích sledujeme přípravy na válku, bitvu samotnou, ale i cestu Neiliny sestry Leji a kroky Temného elfa Isgraëla.

Autorka vede svůj příběh opravdu zajímavým směrem, který se mi líbil více než v prvním díle. Jsem zvědavá, jaké nebezpečné překážky hrdinům postaví do cesty ve svém pokračování.

  

   
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/dewi_wiggers
http://weheartit.com/CrimsonFlare17


Žádné komentáře:

Okomentovat