čtvrtek 7. srpna 2014

Křišťály moci – Minotaurus

Autor: Michaela Burdová
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2012
Žánr: Young Adult, fantasy


Anotace:
Tajemný labyrint v horách ukrývá tvora, který dávno zapomněl, kým býval. Přesto čeká na Vyvolenou, která ale jeho hlas slyšet nechce. Isgraël mezitím chystá poslední úder, který zmaří všechny naděje na záchranu. Nikdo ale netuší, že přitom osvobodil prastaré zlo, před kterým nikdo neuteče...Stručné nastínění obsahu

Neilin má pocit, že ztratila smysl svého života a má všeho doslova plné zuby. Křišťály moci pro ni ztratily svůj smysl a touží jen po jednom – zabít Isgraëla a pomstít se. Než ale splní své úmysly, vydává se najít elfskou čarodějku, která se zabývá temnou magií a mohla by jí pomoci vrátit Awrixela do jejího života. Po Neiliných stopách se však vydávají její přátelé, aby dívce zabránili v jejích úmyslech. Isgraël, Temný elf, který stále představuje pro celou zemi hrozící nebezpečí, také nezahálí a vykonává naprosto neočekávaný krok – osvobozuje to nejhorší možné zlo.

„Zničehonic ji prostoupila prudká nenávist. Naplnila jí cévy a bublala jí tepnami. Zaťala ruce v pěst a nehty si zaryla do dlaní. Zášť jí napínala svaly a kůži, vařila jí krev a stoupala jí do hlavy. Už bylo dost pláče a naříkání. Je na čase vzít věci do vlastních rukou. Zabije Isgraëla.“ (str. 17)Dojmy a hodnocení

Poslední a závěrečný díl série Křišťály moci je opravdovou lahůdkou. Napětí a nebezpečné akce vrcholí a čtenáři si ani na chvilku nevydechnou. Od samého začátku až do konce nebude  na žádný odpočinek čas a čtenáři budou s napětím sledovat nepřetržitý vývoj událostí, které pochopitelně budou pro hlavní protagonisty velmi nebezpečné.

Michaela Burdová má ale nad svými čtenáři smilování a aby nebyli zahlceni akčním dějem, dodává jim také na odlehčení občasné humorné okamžiky, u kterých se zasmějí.

„Sethe, neukazuj!“ pokáral chlapce otec. „Omlouvám se vám…“
Ale to už Seth vytáhl z kapsy prak, natáhl ho a trefil Sorgana kamínkem přímo mezi oči. Sorgan zavrčel a přitiskl si dlaň na čelo. R´Tiles vyprskl smíchy.“ (str. 86)


Autorka v tomto díle své série čtenářům opět umožnila náhled do lidské psychiky a to nejen u Neilin, dívky vyvolené k záchraně světa, která se nyní sama zmítá a ztrácí ve vlastních pocitech, ale také Temné elfky Leonis, která byla v předchozích dílech spíše vedlejší postavou. Nyní ale přišla její klíčová role a autorka nešetří jejími příběhy z minulosti a blíže čtenáře s touto postavou seznamuje.

                                                    „To, co jsi viděl v mé mysli, už dávno nejsem.“
„Ten den je pro tebe velmi bolestný. Snažila ses tu vzpomínku pohřbít.“
„V ten den jsem se znovu narodila. Je to šťastná vzpomínka.“
Démon se usmál koutkem úst. „Jsi přesvědčená lhářka. Možná se s tvou sestrou brzy seznámím.“ (str. 53)

Michaela Burdová si dala na tomto dílu, který celou sérii Křišťály moci uzavírá, opravdu záležet a jsem si jistá, že čtenáře svým ukončením rozhodně nezklame. Milovníkům napínavých fantasy příběhů plných nadpřirozených bytostí ze světa Mianthilie tuto sérii vřele doporučuji.
  


   
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.
Recenze na předchozí díly: zde, zde a zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/kashaela_denice
http://weheartit.com/anna_dot2


Žádné komentáře:

Okomentovat