pondělí 4. srpna 2014

Křišťály moci – Zrada temného elfa

Autor: Michaela Burdová
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2010
Žánr: Young Adult, fantasy


Anotace:
Vítejte v Mianthilii, čarovné zemi elfů! Síly dobra a zla stojí proti sobě! Temní a Bílí elfové se dávají do boje o sedm křišťálů moci, jejichž prostřednictvím je možné ovládnout celý svět. Dle proroctví může křišťály najít a získat pouze obyčejná venkovská dívka Neilin, která však o svém poslání nic netuší. Dívky se snaží zmocnit Temný elf Izgraël, proti kterému stojí bojovník bílých elfů Arwin. Jak dopadne boj dvou mocných znepřátelených sil? Podaří se Neilin najít a získat první z mocných křišťálů?Stručné nastínění obsahu

Isgraël touží pouze po moci, která je ukryta v křišťálech moci. Pro získání schopností a vlastností, díky kterým bude nejmocnější v celé zemi, zabil všechny své bratry a od posledního z nich zjistil znění proroctví. Jedna dívka dokáže vypátrat zbylé křišťály a pokazit tak Temnému elfovi veškeré plány. Začíná pátrání po dívce. Bílí elfové na straně však dobra nezahálejí a dělají vše pro to, aby tuto dívku zachránili a nedostala se do spárů krutého vládce.

„Proto Lhäniel vyřkl proroctví, které protkal svou silou a vůlí. V proroctví bratři svorně zvolili toho, jenž jako jediný bude mít schopnost zbylé Křišťály najít a spojit jejich moc, a tou následně Isgraëla zničit.“ 
(str. 10)

Dojmy a hodnocení

Zrada temného elfa je prvním dílem ze série Křišťály moci od mladé české autorky Michaely Burdové, která má na svém kontě již několik knih se zaměřením právě na fantasy literaturu. Byla jsem příjemně překvapena, jaký krásný příběh dokázala tato autorka stvořit.

Kniha upoutá již samotnou mapou na začátku a naznačí tak čtenářům, že se budeme pohybovat v naprosto jiném světě, který bude jistě velice zajímavý a nebezpečný. Není tomu jinak, protože autorka stvořila čarovnou zemi elfů, která hýří bájnými zvířaty, nadpřirozenými bytostmi a schopnostmi, ale také krásnou přírodou.

„Tvor byl obrovský. Měl lví tělo, asi dvakrát větší než opravdový lev, porostlé zlatou srstí. Ale hlava patřila orlu. Nádhernému černému orlu se stříbrným peřím kolem smrtonosného zahnutého zobáku a velkých modrých očí, uhrančivých a divokých. Nad nimi mu vyrůstal pár chlupatých vlčích uší a na zádech měl ohromná elegantní orlí křídla.“ 
(str. 127)

Michaela Burdová ve svém díle zachytila několik dějových linií. Každá z nich se soustředí na své hlavní protagonisty a sledujeme jejich kroky. Utíkáme s Neilin, Lejou, Terien a ani život samotného Isgraëla nezůstává pozadu.

V příběhu sledujeme střet dobra a zla a poznáváme klasického knižního hrdinu, který v žádném kvalitním fantastickém příběhu nesmí chybět. Je jím Arwin, tajemný, záhadný a odvážný elf, který zachraňuje Neilin a mladým čtenářkám bude určitě velmi sympatický. Celé dílo se nese v dobrodružném, nebezpečném a napínavém duchu, ale jsme svědky i budování si důvěry a vztahu mezi hlavními protagonisty.

„Tak už jeď!“
„Neumím ho řídit!“
„Prostě jeď!“ prudce Ikediase plácl po zadku a hřebec s řehtáním vyrazil pryč. Neilin ještě stačila zahlédnout, jak se na vrcholu stráně vynořila skupina ibraxirů a jako horda hladových stvůr se vrhla dolů přímo na Arwina. Ten s ledovým klidem tasil své dva meče.“ (str. 111)Fantastickou zemi elfů a příběh, který často nenechá čtenáře ani dýchat, doporučuji jak dívkám, tak i chlapcům a jsem si jistá, že ani starší čtenáři tímto napínavým kouzelným příběhem nebudou zklamáni. Já osobně se těším na další díl této série a věřím, že bude minimálně stejně tak zdařilý jako Zrada temného elfa.
  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/sephira_santander
http://weheartit.com/amberlee22


Žádné komentáře:

Okomentovat