čtvrtek 21. srpna 2014

Na první pohled

Autor: Mhairi McFarlaneová
Nakladatel: Beta
Rok vydání: 2014
Žánr: román



Anotace:
Rachel a Ben se seznámili na vysoké škole a celá studia byli nerozluční, ačkoli ona měla trvalý vztah a on nenechal na pokoji žádnou hezkou spolužačku. Měli stejný pohled na svět a vypadalo to, že je nic nemůže rozdělit. Jejich přátelství však nakonec přece jen vzalo za své a setkali se znovu až po deseti letech. V té době Rachel opustila snoubence a zrušila svatbu, Ben byl už dva roky ženatý. Najdou k sobě opět cestu a navážou tam, kde ve třiadvaceti skončili? Přestanou předstírat, že je tehdy k sobě navzájem nepoutalo nic jiného než kamarádství, a budou ochotni tomu druhému otevřít srdce? Dojemný příběh o lásce, kterému zároveň nechybí vtip, vás zaujme od první stránky.


Stručné nastínění obsahu

Rachel a Rhys po třináctiletém vztahu a krátce před svatbou ruší zasnoubení a Rachel ve svých třiceti letech opět poznává svobodný život. Do jejího života však vstupuje Ben, spolužák a nejlepší přítel z vysoké školy, kterého od společného studia neviděla. Rachel pro něj vždy měla slabost, i když to nahlas nikdy nepřiznala. Ben je stále stejně okouzlující jako za jejich školních let a jediné, co stojí v Rachel cestě jejím myšlenkám na možný život po jeho boku, je Benova manželka Olivie. Zůstane vztah mezi Rachel a Benem na hranici přátelství nebo ji společně překročí?

„Je to pro mě spíš bratr, kterého jsem neměla.“ Jasně. Ale museli by nás vychovávat pod dozorem policajtů z mravnostního.“ (str. 122)




Dojmy a hodnocení

Mhairi McFarlaneová ve své knize vsadila na přátelství, lásku, humor a udělala jen a jen dobře. Její příběh je čtivým a humorným vyprávěním o životě mladých lidí se vším všudy. V jejich životech totiž nechybí trable s láskou, pracovní záležitosti či těžká rozhodnutí, která zažívá nejeden vztah a Na první pohled tak může zaujmout širší publikum čtenářů a čtenářek.

„Peset,“ zasyčím, vrhnu pohled na korpulentní rodiče té nešťastnice a odkloním se od něj co nejdál. Lituju, že na sobě nemám tričko s nápisem S idioty se nebavím.(str. 134)

Vyprávění ze současného života hlavních protagonistů je protkáno vzpomínkami na vysokou školu a studijní léta. Tento prvek činí příběh zajímavějším a reálnějším a čtení je o mnoho záživnější, protože čtenáři jsou tak svědky vývoje jejich přátelství od samotného počátku.

Svižný příběh z pohledu Rachel je určitě vhodný na zlepšení nálady a příjemný únik od každodenní reality, která se hned může zdát lepší po hrdinčiných trapasech a vtipných situacích.

„Skutečně se ptá na věc, kterou by se na první schůzce nikdo neodvážil vyslovit? Kdybych byla v komiksu pro děti, měla bych pusu svraštělou jako kočičí řiť a v bublině nad mou hlavou by stálo: NO TO SNAD NE!“ (str. 223)

Pokud potřebujete na chvilku uniknout od svých starostí a přečíst si humorný příběh o lásce, Na první pohled by vám nemělo uniknout.




Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Beta.
Knihu si můžete koupit zde.


Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/Larissa_Aoki
http://weheartit.com/rocsserions

Žádné komentáře:

Okomentovat