sobota 2. srpna 2014

Projekt Čistý - S kým se v knize setkáte?

Hezký den vám všem,

dnes bych vám ráda představila hlavní postavy, které vás budou provázet neobvyklým příběhem v knize Čistý. Jedná se o dvě hlavní postavy - dívku a chlapec. Kniha je, jak už je v poslední době téměř pravidlem, vyprávěna z pohledu dvou hlavních protagonistů a každý nám vypráví svou část příběhu, než se jejich cesty protnou. 


Pressia je šestnáctiletá dívka, která po Explozích žije pouze se svým dědečkem, kterého má moc ráda. V bývalém skladu starého holičství však žijí v neustálém nebezpečí a strachu, protože 16 let je věková hranice pro to, aby byla dívka odvedena lidmi z OSR. 

„Maminka byla Japonka, což vysvětluje Pressiiny černé lesklé vlasy, oči mandlového tvaru a rovnoměrně tónovanou pleť s výjimkou místa, kde se jí kolem levého oka vine lesklá růžová spálenina ve tvaru půlměsíce. Z otcovy strany zase podělila lehký poprašek pih. (str. 15)


Partridge po Explozích žije v Dómu a nikdy neviděl na vlastní oči zničený okolní svět, ve kterém Pressia žije. V Dómu navštěvuje akademii a ve společnosti dalších mnoha chlapců a dalších "čistých" lidí zde tráví svůj život. Jeho otec je vlivný muž, avšak nemají mezi sebou žádný vztah. Po smrti jeho bratra Sedge se téměř nevídají. Partridgeova matka byla obětavá žena, která pomáhala lidem při Explozích, ale nikdy se už nevrátila ke své rodině. Partridge je však přesvědčený, že jeho matka je někde venku stále naživu a utíká z Dómu, aby ji našel. 

„Partridge ani neznal otcův rukopis. Když byl ještě dítě, psávala maminka na kousky papírku hádanky, aby jim pomohla objevit, kam schovala dárky. Vyprávěla mu, že to je tradice, se kterou začal jeho otec, když si vyrazili na první rande - malé malé rýmované hádanky a dárky. Partridge si to pamatoval, protože ho tehdy napadlo, že se nejspíš někdy v minulosti museli milovat, i když teď už to neplatilo. Vůbec si ale nevzpomínal, že by se jeho otec vůbec kdy zúčastnil jeho narozenin. (str. 25)


V knize se samozřejmě nachází mnoho dalších doprovodných postav a v průběhu děje nám autorka umožnila spatřit i jejich pohled na svět, ale Pressia a Partridge jsou klíčovými protagonisty. 


Teď mám pro vás jeden úkol nebo spíše výzvu :-) Kdo už Čistého četl, bude to mít možná jednodušší, ale jsem si jistá, že si poradí i ostatní. Dokázali byste graficky zobrazit nebo najít nějakého herce / herečku, kteří by mohli ztvárnit tyto knižní hrdiny? Posílejte do komentářů odkazy na fotky nebo napište jména, záleží jen na vás, ale budu ráda za všechny návrhy :-)

1 komentář:

  1. Tak s tím jsem měla vždy problém, najít nějaké herce, co by seděli k postavám :D chtělo by to nějakou stránku, kde jsou pohromadě, a pak by mi to určitě šlo :)
    Čistý mám doma, ale ještě jsem to nečetla :)

    OdpovědětVymazat