čtvrtek 14. srpna 2014

Šibeniční vrch

Autor: Lois Duncan
Nakladatel: Baronet
Rok vydání: 2014
Žánr: Young AdultAnotace:
Sedmnáctiletá Sarah Zoltanneová se proti své vůli ocitá v městečku Pine Crest, kam se její matka přestěhovala za svým partnerem. Konzervativní starousedlíci nevítají nové sousedy s otevřenou náručí a Sarah se v místní střední škole cítí jako vyvrhel.
V předvečer svátku Všech svatých se pořádají tradiční studentské oslavy a Sarah, v naději, že konečně získá kamarády, souhlasí s rolí věštkyně budoucnosti. Její přesvědčivý výkon má obrovský úspěch a Sarah zdráhavě souhlasí, že bude ve hře pokračovat. Nevinná zábava se však změní v noční můru. Spolužáci podezírají Sarah z čarodějnictví a chtějí ji vystrašit. Nakonec ale podlehnou davové hysterii a chystají se napodobit zfanatizovaný dav, který koncem 17. století oběsil v nedalekém Salemu devatenáct údajných přisluhovačů ďábla…

Stručné nastínění obsahu

Sarah Zoltanneová se přistěhuje s její matkou do Pine Crest, kde se jí vůbec nelíbí a z celého městečka má špatný pocit. Jediné, po čem touží, je vrátit se domů. To jí ale není přáno, a tak snaží se zvyknout si v nové škole a na novou rodinu. Její snahu však ne příliš dobře ovlivňují noví spolužáci a halucinace, které se u ní začaly projevovat a jsou pro ni tím největším překvapením. Aby toho nebylo málo, po roli věštkyni na halloweenské pouti souhlasí s dalším věštěním budoucnosti. Netuší však, že si tím způsobí nemalé problémy a ocitá se ve velice komplikované situaci.


„Ale už nemůžeme mlčet a tvářit se, že je nám to jedno. Sarah provádí něco zlého a mně je vrcholně trapné přiznat, že já i všechny ostatní jsme se staly jejími oběťmi.“ (str. 112)Dojmy a hodnocení

Young Adult příběh o čarodějnictví mnohé mladé čtenáře jistě nadchne, ale pro jiné bude možná zklamáním. Pokud čekáte hororový příběh, u kterého nebudete téměř dýchat, toho se v Šibeničním vrchu nedočkáte. Přesto je příběh velice zdařilý a přichází v tomto žánru se zajímavým tématem.

Za celým příběhem s nádechem tajemnosti a pochmurnosti z pera autorky Lois Duncan se skrývá síla slov, manipulace s lidmi a davová šílenost. To vše je neobyčejně zrádné a nebezpečné a sama hlavní hrdinka se stává obětí této problematiky v osudném městečku Pine Crest a na vlastní kůži pociťuje nepřátelství, nedůvěru a nevyzpytatelné činy a chování svých vrstevníků, kteří jsou pro popularitu ochotni udělat cokoliv.


„Tvé matce způsobila otřes mozku,“ připomněla jí Cindy.
„No ano – když se podívala do té své koule, viděla, jak máma upadla.“
„Nejenže to viděla, ale taky to zařídila! Nikdo jiný v kuchyni nebyl. Tvoje máma by nespadla, kdyby do ní někdo nestrčil.“ (str. 168)


Šibeniční vrch vás donutí přemýšlet nad lidským jednáním a chováním, které přesahuje měřítka všednosti a normálnosti. Pokud máte rádi příběhy s tématem, které není nudné a už vůbec ne obyčejné, sáhněte po této knize.
  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet.
Knihu si můžete koupit zde.
Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/Mistitigris
http://weheartit.com/PutzGrilaCii


Žádné komentáře:

Okomentovat