neděle 24. srpna 2014

Smrtící nevinnost

Autor: J. D. Robb (Nora Roberts)
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2013
Žánr: detektivka, sci-fi/fantasy


Anotace:
Poručík Eva Dallasová se musí vypořádat nejen se záhadou mrtvého učitele, ale i s dávnou láskou svého manžela...
Oblíbená řada vynikající kriminálních románů z New Yorku nedaleké budoucnosti pokračuje dalším zapeklitým případem. Evu Dallasovou, jednu z nejlepších policejních vyšetřovatelek, nasadí na stopu zabijáka, jehož obětí se stal na první pohled obyčejný učitel dějepisu. Jeho žena je zdrcena; vždyť ještě ráno mu láskyplně zabalila svačinu. A desetiletá děvčátka, která našla svého učitele v kaluži nevábných tekutin, si odnesou trauma na celý život.
Poručík Eva Dallasová je samozřejmě, pokud jde o vraždy, mnohem otrlejší. A tohle vražda zcela evidentně je. Do oné svačiny byl totiž přidán jed. A kolegové, jakkoli šokováni, mají svá vlastní neméně šokující tajemství. Na Evě potom je, aby rozpoznala všechny potenciální podezřelé a zjistila, proč někdo tohle udělal muži, jenž se zdál tak neškodný, tak milý... a nevinný.
Jestli ovšem existuje někdo, koho by si Eva dokázala představit zavražděného, pak je to určitě Magdelana Percellová – tu by nejraději sprovodila ze světa vlastní rukou. Úlisná blondýnka, stará láska Evina manžela, miliardáře Roarka, se zčistajasna objeví v New Yorku a je všechno, jen ne nevinná. Roarke je slepý k jejím intrikám, k lepé postavě a svůdnému koketování bohužel nikoli. Eva je tak deprimovaná, že je pro ni těžké soustředit se na vyšetřování. Ale hněv, žárlivost i bolest musejí nakonec jít stranou. Přibude totiž další mrtvý a případ nabere podivné obrátky...Eva ví až příliš dobře, že nevinnost může být jen maskou. A právě to jí nakonec pomůže vyřešit případ, ale současně to může znamenat konec jejího manželství.
Stručné nastínění obsahu

Šestadvacetiletý a čerstvě ženatý učitel dějepisu Craig Foster je ve všech ohledech svého života šťastný. To však někomu nezabránilo, aby se stal obětí vraždy. Eva Dallasová, nejlepší policistka v New Yorku, se specializuje na vraždy, a proto se ujímá i tohoto nejednoduchého případu. V doprovodu Peabodyové se zaměřují na pachatele, kterého nebude úplně snadné objevit. Aby toho Eva neměla málo, její manželský život se zdá být ohrožen krásnou Magdelanou, Roarkovo bývalou přítelkyní.
 
„Byla ochotná vsadit svou příští výplatu na to, že na chodbách akademie Sarah Childové se neodehrávají pěstní souboje a nikdo nikomu do skříňky nepodstrkuje podomácku vyrobený dělbuch. Ovšem dnes se tu odehrála vražda.“ (str. 13)
Dojmy a hodnocení

Smrtící nevinnost je dalším, tentokrát již dvacátým čtvrtým dílem, ze série Smrtící. Nora Roberts píšící tuto sérii pod pseudonymem J. D. Robb opět projevila svůj spisovatelský talent a svou hlavní hrdinku vystavila dalšímu složitému případu i starostmi v jejím osobním životě.


Svižná dějová linie, kterou autorka zvolila, zaujme nemálo čtenářů, protože nejen, že musíme sledovat vyšetřování, ale také se nad tímto celým procesem zamýšlet a objevovat s vyšetřovatelskou ženskou dvojicí podněty pro spáchání vraždy mladého učitele. Eva Dallasová je vyšetřovatelka vražd na pravém místě a ani tentokrát neztrácí jiskru, šarm a smysl pro humor.

„Seběhla ze schodů a dole se objevil Summerset, Roarkův majordomus, jeho strážce, jeho člověk pro všechno. A její osina v zadku. Stál tam, vysoký a hubený, celý v černém, cínově šedé vlasy ulízané dozadu do úhledných vlnek, v tmavých očích chladné pohrdání. Jen hrábla po kabátu přehozeném přes zábradlí.
„Jestli řeknete slovo, jediné zatracené slovo, narvu vám ten sloupek do prdele a pak vás s ním umlátím.“ (str. 64)

Pro její milostný život však neměla Nora Roberts smilování ani v tomto díle. Manželství Evy Dalllasové je ohroženo žárlivostí a mnohé čtenářky se s těmito pocity pravděpodobně ztotožní a budou rády sledovat, jak se se svými pocity žárlivosti, které se nečekaně probojovaly do jejího nitra, musí poprat a vyrovnat.

I když není příliš složité objevit pachatele spáchané vraždy, přesto se jedná o velmi zdařilé pokračování série s nábojem humoru a nepředvídatelnosti tentokrát spíše v jiných ohledech Evina života.

  

  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/LiZ_Universe
http://weheartit.com/EmmaGrimbergen


Žádné komentáře:

Okomentovat