neděle 24. srpna 2014

Žena v černém – Anděl smrti

Autor: Martyn Waites
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy, horor, thrillerAnotace:
Je podzim 1940, zuří druhá světová válka a na města Velké Británie dopadají německé bomby. Domy se hroutí, lidé umírají... Rodiče se loučí s dětmi a posílají je z Londýna na venkov, kde by pro ně mělo být bezpečněji. Skupinka školáků doprovázená dvěma učitelkami je ubytována ve starém, osamělém, zchátralém domě poblíž nevlídného močálu. Cesta k němu vede po přílivem zaplavované hrázi s podivným jménem Devět životů...
Měli by tu být sami, ale brzy se ukáže, že tady na ně někdo – nebo něco? – čeká. Tajemné náznaky záhy přerostou ve smrtelné nebezpečí.
„Kdykoliv ji někdo spatří, zemře dítě," tvrdí venkovský stařec, který však není zdaleka tak pomatený, jak se zdá.
Jaká děsivá síla číhá v Domě u Úhořího močálu, aby si vzala to, po čem už nekonečná léta touží?
Stručné nastínění obsahu

Druhá světová válka ohrožuje Londýn, a proto se vydávají dvě učitelky se skupinou dětí do vzdálené vesnice, aby se dostaly do bezpečí. Jejich zdánlivě klidným útočištěm se stává Dům u Úhořího močálu. Místo klidu zde potkávají něco naprosto nečekaného. Dům je zchátralý, tajemný, opuštěný a nevlídná atmosféra nechybí v žádném koutě. To ale není vše – něco začíná obyvatele tohoto domu ohrožovat a děti se ocitají ve smrtelném nebezpečí.

„Za normálních okolností na nesmysly s nadpřirozenými věcmi nevěřil, ale v tom sklepě si připadal divně a cítil se tam nervózní. A neměl to na svědomí jenom ten puch, bylo tam i něco jiného, co by nedokázal pojmenovat. V jeho slovníku praktického technika výrazy z říše fantazie chyběly, ale přesto v něm narůstal neodbytný pocit, že s tím domem je vážně něco v nepořádku.“ (str. 108)Dojmy a hodnocení

Volné pokračování bestselleru Susan Hillové Žena v černém je dílem nadaného a všestranného Martyna Waitese. Pod názvem Anděl smrti předkládá čtenářům příběh, který je nenechá klidnými a s napětím budou očekávat další vývoj nečekaných událostí.

Celým dílem prostupuje pochmurná atmosféra daného období a záhadného a tajemného domu. Autor poukázal na tragické činy druhé světové války a výstižně čtenářům nastínil situaci tamějšího Londýna.

„Zvenčí se ozývalo hučení motorů. Všichni věděli, co to znamená. Staccato protiletadlové obrany, které zaznělo v odpověď, to jenom potvrzovalo. Bombardéry byly tady.“ (str. 11)

Poutavé čtení mrazivého příběhu podtrhují krátké a úderné kapitoly, které se věnují nejen seznámení se s hlavními postavami a jejich životem, ale také záhadným místům, na které se s nimi podíváme. Jsme svědky vztahů mezi dětmi, učitelkami i tragických životních osudů, které hlavní protagonisté právě prožívají či dříve zažili.

Dějová linie celého příběhu je velice zajímavá a napětí v něm má své čestné místo. Přesto mě na celém příběhu nejvíce uchvátila atmosféra, která na čtenáře „prosakuje“ každou větou a autor si dal na jejím vystižení záležet.

„Atmosféra v pokoje se v tu chvíli proměnila a téměř hmatatelně jí prosákla zlomyslná potměšilost. Tom se posadil a zamrkal. Jednou, dvakrát. Oči měl otevřené, ale obličej bez výrazu. Odhodil deku a vylezl z postele. V pyžamu a bos se vydal ven z místnosti. Došel k domovním dveřím, zastavil se u nich a čekal. Dveře se před ním samy pomalu otevřely.“ (str. 88)Milovníkům hororových a tajemných příběhů tuto knihu rozhodně doporučuji, protože všudypřítomná mrazivá atmosféra vás ani na chvilku neopustí.

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/marilamas
http://weheartit.com/veronica6492 komentáře: