čtvrtek 11. září 2014

Eldest

Autor: Christopher Paolini
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2005/2012
Žánr: fantasy


Anotace:
Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo ...
Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět!
Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou...
Druhý díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.Stručné nastínění obsahu
 
Cesta Eragona a Safiry směřuje do města Ellesméry, města elfů. Eragona čeká další etapa svého života, ve  které se věnuje rozvíjení svého magického nadání a fyzické zdatnosti. Stává se váženým a odvážným Dračím jezdcem, ale to nejtěžší má teprve před sebou a čeká ho mnoho těžkých zkoušek a rozhodnutí.

„Když nepracoval Eragon s Oromisem, doplňoval si vzdělání čtením mnoha svitků, které mu elf půjčoval, a brzy si bez této záliby nedokázal svůj život ani představit. Eragonova výchova – omezená na Gerův skrovný vliv – mu poskytla jen znalosti potřebné k obhospodařování farmy. Informace, které objevoval ve svitcích, se do něj vsakovaly jako déšť na vyprahlé poušti a hasily dříve nepoznanou žízeň. (str. 385)
Dojmy a hodnocení

Eragon se musí vyrovnávat nejen s nově nabytými silami a mocí, ale především s jizvami na těle a na duši. Zažívá pocity marnosti a bezmoci. Ztratil všechny pro něj důležité osoby v životě a jediné, co ho žene vpřed je přítomnost Safiry a touha po dosažení spravedlnosti. V průběhu celého příběhu čtenáři mohou vidět vývoj Eragonovy osobnosti v dospělého a velmi statečného muže.

„Věci se pro nás rozhodně změnily. Nikdy nevím, co mě zítra čeká – až na smutek a krveprolití.“ (str. 42)

Na začátku knihy je shrnutí předchozího a zároveň prvního dílu Odkazu dračích jezdců Eragona. Pro čtenáře, kteří si potřebují / chtějí osvěžit dřívější události, se jedná o vhodný autorův počin. V knize také pochopitelně nechybí výstižná a pěkně graficky ztvárněná mapa fantastické země, ve které se děj odehrává.

Christopher Paolini se i přes svůj nízký věk ukázal jako schopný spisovatel s bujnou fantazií. Příběh je lépe propracovaný než předchozí kniha Eragon a svůj vlastní stvořený svět více rozvíjí o nové informace, postavy, prostředí a události.

Ačkoliv již nepatřím k mladistvým čtenářům, Eragon a Safira se stali mými přáteli a oblíbenými postavami. Těším se na jejich další dobrodružství a cestu životem v navazující knize s názvem Brisingr.


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/luligm
http://weheartit.com/olga_truskolawskaŽádné komentáře:

Okomentovat