neděle 21. září 2014

Hledání Aljašky


Autor: John Green
Nakladatel: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Žánr: román


Anotace:
Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.Stručné nastínění obsahu

Miles nebyl nikdy oblíbený a nepoznal lásku a přátelství. Rozhodl se ale, že svůj život změní a najde jedno „velké Možná.“ Odchází studovat vysokou školu, poznává naprosto jiný svět a jeho život prochází neuvěřitelnou změnou. Aljaška Youngová a další přátelé obrátí Milesův život vzhůru nohama.

„Aljaška dokouřila a hodila špačka do řeky.
„Proč kouříš tak strašně rychle?“ zeptal jsem se.
Podívala se na mě a zeširoka se usmála. Tak široký úsměv by na jejím úzkém obličeji mohl působit hloupě, nebýt neotřesitelné elegance zelených očí. Usmála se tak potěšeně jako dítě na Štědrý den a řekla: „Vy všichni kouříte, protože vám to chutná. Já kouřím, abych umřela.“  (str. 52)
Dojmy a hodnocení

Hledání Aljašky je emotivní příběh z pera úspěšného spisovatele Johna Greena. Autor se svým příběhem zaměřuje na zážitky dospívajících mladých lidí. Vytvořené postavy jsou nečernobílé, osobité a nápadité. Celý příběh působí naprosto reálně a je emocemi nabitý.

„Tak se z Chipa stal Plukovník – vojenský stratég jejich vtípků, a Aljaška byla prostě Aljaška, jejich tvůrčí síla nadživotní velikosti.“ (str. 26)

I když se toto téma může zdát určené dané věkové kategorii, jsem přesvědčena, že zaujme daleko širší škálu čtenářů a to z jednoho prostého důvodu – v knize se objevuje mnoho významných myšlenek a různých životních osudů, které vedou k zamyšlení. Každá věková kategorie si zde přijde na své a objeví kouzlo vyprávění tohoto spisovatele.

Ačkoliv toto díle je autorovo prvotinou a mnoho čtenářů se domnívá, že je tato skutečnost v příběhu o Milesovi a Aljašce znatelná, kniha mě vůbec nezklamala. Jsem ráda, že jsem se skrze tuto knihu mohla s autorem seznámit a těším se na známé a úspěšné Hvězdy nám nepřály nebo novinku Papírová města, které se dočkáme v říjnu. Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Knižní klub.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/Daria_depecherrr
http://weheartit.com/raelefae


Žádné komentáře:

Okomentovat