pondělí 29. září 2014

Krycí jméno Tesseract – Nepřítel

Autor: Tom Wood
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2013
Žánr: thrillerAnotace:
Nájemný vrah, před kterým blednou i jména jako Šakal nebo Viktor Čistič, ve službách CIA!
Kdo je ale přítel a kdo nepřítel?
Zabiják s krycím jménem Tesseract se pod tlakem okolností rozhodl dát se zapsat na výplatní listinu někdejšího nepřítele. Pro začátek dostane od CIA za úkol odstřelit jiného nájemného vraha, který má zlikvidovat vlivného ruského obchodníka se zbraněmi.
A tím se celý kolotoč roztočí. Dva nejbohatší světoví překupníci zbraní se náhle pouštějí navzájem do války. Přesně podle scénáře CIA, která jimi hýbe jako loutkami. Jenže jakou roli v tom hraje Tesseract? To ani on sám neví jistě. Jako obvykle jsou ale ve hře brutalita, smrt a zrada.
Ať už je to v Bukurešti, v Berlíně nebo v Minsku, všude budeme bez dechu přihlížet neuvěřitelným akcím. A přestože na zabíjení lidí není vůbec nic obdivuhodného, nejspíš se kupodivu přistihneme, že tomuhle geniálnímu padouchovi se specifickým humorem bůhvíproč držíme palce a přejeme štěstí.
Stručné nastínění obsahu

Nájemný vrah se pod jménem Tesseract vydává za svým dalším úkolem. Netuší ale, že zdánlivě jednoduchý úkol rozhýbe tolik dalších komplikací a sám se dostane do velice nebezpečných a nelehkých situací. Zvládne opět vše vyřešit, zachránit si svůj život a utajit svou identitu, která je pro něj a jeho povolání tak důležitá?
 
„Viktor už léta provozoval svou práci v dokonalém utajení. Pracoval na vlastní pěst, zabíjel rychle, účinně, tiše. Ti, kdo ho zaměstnali, neměli tušení, co je zač. Žil téměř v úplné izolaci – neměl přátele, ani rodinu -, protože jen tak ho nikdo nemohl zradit nebo být použit proti němu.“ (str. 17)

Dojmy a hodnocení

Krycí jméno Tesseract – Nepřítel je pokračováním knihy Lovec. Autor nám opět předkládá příběh hlavního protagonisty Viktora, který je zdatným a velmi ceněným nájemním vrahem. Stejně jako předchozí díl, i tato kniha je plná akce, dobrodružství a nebezpečí.

Autorovi Tomovi Woodovi se dobře podařilo přiblížit čtenářům Viktorův osobní život, který není příliš veselý. Zčásti nám také umožnil nahlédnout i do jeho psychiky a uvažování. Mezi řádky můžeme vyčíst Viktorovu osamělou a zranitelnou povahu, kterou skrývá pod maskou dokonalého zabijáka.
 
„Měl tak zúžený výhled na venkovní svět – jen malý vzorek toho, čeho se vzdal a co už nikdy nezíská zpět. Když si uvědomil, že myslí na někoho, na koho si přikázal zapomenout, vzal si z milibaru lahvičku vodky a naráz ji vypil.“ (str. 20)

Nepřítele vřele doporučuji převážně mužským čtenářům, kteří si jistě kvalitně vystižený adrenalin užijí plnými doušky, ale je docela možné, že si zabiják Viktor najde i čtenářky, které si jeho postavu oblíbí.
  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/jara_heremans
http://weheartit.com/5000s


Žádné komentáře:

Okomentovat