neděle 21. září 2014

Muž jménem Ove


Autor: Fredrik Backman
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2014
Žánr: román


Anotace:
Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem.
Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.
Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.Stručné nastínění obsahu

Ove zůstal po smrti své manželky na světě úplně sám. Z práce byl donucen odejít, vyřešil všechny
životní záležitosti a nyní je rozhodnutý udělat už jen jednu poslední věc – v klidu zemřít a odejít za svou ženou. Plány ale nikdy nevycházejí nebo snad ano?
Rodina, která se nově přistěhuje do sousedství, se totiž doslova vnutí do jeho života a Oveho plány se ocitají v ohrožení.

                                   „Ove obrátil oči v sloup.
„Ove!“ houkla na něj Parvaneh jako nějaká učitelka.
Ove se zamračil.  Ona m to oplatila.
„Nebuďte takový protiva,“ napomenula ho.
„Už jsem řek, že žádnej protiva nejsem, sakra!“
Parvaneh se mu dívala zpříma do očí. Ove něco zavrčel a postavil se znovu mezi dveře. Už toho měl dost. Chce přece jenom umřít. Proč to tihle magoři nemůžou respektovat?“  
(str. 50)
Dojmy a hodnocení

Ove je muž, který nade vše ctí pravidla, osvědčené a funkční věci a metody a auta značky Saab jsou jako jeho děti. Moderní vymoženosti, mladé nafoukané muže v oblecích, nepraktičnost, lidskou hloupost a drzost tento devětapadesátiletý mrzutý muž bytostně nesnáší. O to víc, když se mu neustále pletou do života, nedokáží si s ničím poradit a naopak mu život komplikují. Tato ústřední postava knihy Muž jménem Ove si získala i mě. Oveho upřímnost a názory jsem si užívala a stal se mým spřízněným přítelem.

Kniha je čtivá, humorná a zábavná. Přesto mě však často styl psaní zaskočil svým vyjadřováním, které si často nebere žádné servítky.

„Když vyšel zase ven, kocour tam pořád byl a díval se na něj.
„Už můžeš jít,“ řekl mu Ove.
Kocour se nepohnul.
„Slyšíš? Žádný kamarádíčkování nebude.“
Kocour seděl. Ove rozhodil rukama.
„Hele, kočičino, protože jsem se tě zastal před tou krávou, neznamená, že tě mám o něco radši než ji.“ (str. 42)
 
Autor Oveho současný život prokládá jeho dětstvím, dospíváním, nalezením své životní lásky a rodinný život. Poznáváme jeho otce, výchovu a získávání morálních zásad. Dozvídáme se tedy proč je Ove jedinečný svou povahou a blíže poznáváme jeho osobnost.

Muž jménem Ove je nádherná kniha, jejíž hlavní hrdina mě naprosto okouzlil a dotkl se mého srdce. Až se ke knize dostanete, neváhejte se do ní začíst a nebojte se Ovemu své srdce také otevřít. Uvidíte, že vám jej nezlomí, ale jen a jen obohatí.
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Host.
Knihu si můžete koupit zde.Zdroje obrázků:

http://weheartit.com/narkotikabombe

http://weheartit.com/Es_Liz

Žádné komentáře:

Okomentovat