pondělí 29. září 2014

Nejsem jen přítelkyně

Autor: Karel Štorkán
Nakladatel: Šulc – Švarc
Rok vydání: 2014
Žánr: detektivkaAnotace:
Dana Laubová žije ve vile po svém otci v okresním městě, kde je profesorkou na gymnáziu. Provdala se za zubaře Dušana Lauba, který se tímto sňatkem zařadil mezi místní elitu. Zubní ordinace mu vynáší a chce se vyšvihnout výš. Rozvede se, i když má s Danou syna Aleše, a ožení se s mladou dcerou okresního soudce. Dušan usiluje přes tchána získat syna do své péče, neboť bývalá manželka má údajně zdravotní problémy. Mezitím se Dana seznámí s Markem Kraftem, který se zdá být pro ni ideální partner, ale její přítelkyně Eliška tomu nevěří. Přinese Daně časopis, kde je reportáž o Markovi a jeho zavražděných společnících. Je pravděpodobné, že je dvojnásobný vrah, kterého se nepodařilo usvědčit. To se roznese po městečku a lidé čekají stejně jako Eliška, jakým způsobem paní profesorka ztrátu společenské prestiže odčiní.
Stručné nastínění obsahu

Rozvedená středoškolská profesorka Dana učí na malém okresním gymnáziu. Zároveň vychovává svého syna Aleše a řeší drobné problémy se svým bývalým manželem Dušanem, který má ve městě soukromou zubařskou ordinaci. Dana také udržuje přátelství se svou dlouholetou kamarádkou Eliškou a v soukromém životě má přítele Marka. Najednou se vše začne komplikovat a Daniny se vztahy se nečekanými způsoby začnou proplétat. Zjistila, že Marek je podezřelý z vraždy, navíc je nezvěstný a nedává o sobě žádné zprávy. Dana stojí před nelehkým rozhodnutím, zda má vztah ukončit a poslechnout svoji kamarádku nebo věřit svému příteli. Aby Dana neměla své trápení příliš jednoduché, na světlo se dostávají další mnohé problémy s bývalým manželem a nebezpečné telefonáty. Budou Daně stačit pevné nervy k vyřešení všech těchto zapeklitých situací?

„Díky Elišce mě už zase přepadla úzkostná panika. Před očima se mi míhaly scény z filmů. Mám tě tak rád, že bych tě zabil, slyším v hlavě hlas jednoho z hrdinů filmového seriálu. Nevím, jak to ve mně narostlo. Ta neovladatelná vyděšenost, do které jsem sklouzla jako pytel brambor do sklepa.“ (str. 13)
Dojmy a hodnocení

Nejsem jen přítelkyně je českou detektivkou od Karla Štorkána, který má na svém kontě mnoho úspěšných a chválených knih. Ani tato kniha nezůstává pozadu a dostává se na vyšší příčku v hodnocení jeho románů.

Kniha je psána poněkud neobvyklým stylem, přesto se čte velice dobře a rychle a to právě díky napínavému a komplikovanému příběhu. Čtenář pod touhou dozvědět se více o Danině životě bude s napětím očekávat další vývoj celé situace.

„Ničeho jste si nevšimla?“ znovu naléhal komisař.
„Čeho jsem si měla všimnout?“
„Už jsem vám říkal, že Marek Kraft mohl mít i jiné zbraně. Má strach. Nic neponechá náhodě…“ Komisař zmlkl uprostřed věty. Jistě věděl proč.
„Já vím,“ hlesla jsem.
„Snad je tak dobře,“ prohodil na mou odpověď Koliha. „Hlavně dávejte na sebe a na vašeho chlapce pozor. Mohli byste se dostat do vážné situace.“ (str. 91)


Karel Štorkán perfektně vystihl psychologii hlavních postav. Můžeme sledovat vypočítavé chování, neupřímnost a závist ve vztazích mezi blízkými přáteli na malém městě. Pokud se čtenář někdy ocitl v podobné situaci, bude mu tato kniha jistě blízká, protože autor píše  realisticky a zachycuje běžné životní osudy.

Milovníkům detektivek a psychologických zápletek knihu Nejsem jen přítelkyně vřele doporučuji.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.

Zdroje obrázků:
http://weheartit.com/KeepDreaming_x
http://weheartit.com/OambreŽádné komentáře:

Okomentovat