úterý 28. října 2014

Ajax Penumbra 1969

Autor: Robin Sloan
Nakladatel: Host
Rok vydání: listopad 2014
Žánr: sci-fi, fantasy


Anotace:
Je srpen 1969. Léto lásky je blednoucí vzpomínkou. Ulice San Franciska pulzují tóny Led Zeppelin a Marvina Gaye. A rachotem sbíječek: pár bloků od knihkupectví City Lights roste futuristický mrakodrap a pod zálivem se buduje tunel metra. Sady na jih od města ustupují zbrusu novému počítačovému průmyslu.
Ale mladý Ajax Penumbra nepřijel do San Franciska, aby hledal volnou lásku nebo záblesk technologické budoucnosti. Hledá knihu — jediný dochovaný výtisk spisu Techné Tycheon, tajemného svazku, který přinesl a zase vzal bohatství každému, kdo ho vlastnil. Poslední zmínka o knize říká, že je v San Francisku — tento záznam je ale sto let starý. Penumbra byl svou univerzitou vyslán na Západní pobřeží, aby knihu našel a získal pro její knihovnu. Po několika týdnech neúnavného pátrání se však necítí být k cíli blíž než na začátku.
Ale jednou pozdě v noci, po dalším dni skličujících slepých uliček narazí na nonstop knihkupectví a jeho možnosti se náhle mnohonásobně rozšíří…Stručné nastínění obsahu

Ajax Penumbra přichází do nonstop knihkupectví hledat mimořádně výjimečnou a vzácnou knihu proroctví Techne Tycheon. Mladý Ajax je nižším referentem přírůstkového oddělení knihovny, jehož úkolem je vypátrat výše zmíněnou knihu a stopu nachází právě v San Franciscu, kam se následně vydává.
Najde mladý hrdina onu zmíněnou knihu a jak se dostane k zaměstnání v nonstop knihkupectví?

„Vyloví obdélnou knihu, která je širší než vyšší. „Nevybavuju si, že bych ten název kdy slyšel, ale raději to ještě ověřím.“ Listuje stránkami, na nichž se míhá tabulkový soupis — něco na způsob katalogu. „Pod T tu nic nemám… Jak že se jmenuje autor?“
Návštěvník kroutí hlavou: „Je to velmi staré dílo. Znám jen titul. Ale vím, že byl tady v San Francisku, v knihkupectví, které patřilo jistému… Ale to nic, to je docela spletitý příběh.“ (str. 9)
Dojmy a hodnocení

Kniha Ajax Penumbra 1969 v sobě skrývá příběh, který dějově předchází knize Nonstop knihkupectví pana Penumbry a přibližuje čtenářům okolnosti, které vedly k získání zaměstnání v onom neobvyklém nonstop knihkupectví.

„Ale to není celé knihkupectví. Zadní části knihkupectví vévodí něco jiného: za nízkými stolky se tyčí vysoké regály, které sahají až kamsi nahoru do příšeří. Do těchto temných výšin vedou nebezpečně vyhlížející žebříky. Objemní obyvatelé těchto polic působí mnohem vážněji než knihy vepředu, a jak se zdá, zástup zákazníků si jich nevšímá. Návštěvník má ale přesto tušení, že v nejtemnějších stínech by se snad mohlo pokradmu něco odehrávat.“ (str. 7)

Čtivý a rozhodně zajímavý příběh, vypráví Ajax prodavači a čtenářům od samého počátku, tedy od jeho narození, až po okolnosti, které ho zavádí do San Franciska. Následuje samotné dobrodružství, které ho doprovází při hledání vzácné knihy.

Autor zpočátku představuje Ajaxe jako neznámého návštěvníka, který přichází do nonstop knihkupectví. K tomuto úmyslu využil vyprávění ve třetí osobě, protože čtenářům popisuje a přibližuje neznámou osobu, která má být později blíže představena a bude zaujímat v díle hlavní roli. Následně příběh vypráví samotný Ajax Penumbra a autor volí střídavě vyprávění ve druhé a třetí osobě.

„Stojíte nastoupený spolu se všemi ostatními čerstvými prváky a rektor vám hrdě oznamuje, že pokoje na kolejích byly poprvé přiděleny na základě převratné automatizované metody. Na první pohled se zdá, že se počítač dopustil politováníhodného omylu. Za spolubydlícího vám vybral Clauda Novaka, upovídaného kluka z Chicaga, zatímco vy jste introvert z maloměsta. On je menší a čiperný, vy jste vysoký a zdrženlivý. On kouří, vy se tomu vyhýbáte. Claude jako by na školu uprostřed kukuřičných polí vůbec nepatřil, vy se mezi bledě zlatavými klasy cítíte jako ryba ve vodě.“ (str. 13)

Příběh Ajaxe Penumbry, který čítá 77 stran, bude vycházet u nakladatelství host vycházet v listopadu pouze v elektronické knihovně a já jej vřele doporučuji.

  Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy a možnost přečíst si ji ještě před samotným vydáním mnohokrát děkuji nakladatelství Host.
Více informací o e-knize zde.Žádné komentáře:

Okomentovat