úterý 28. října 2014

Analfabetka, která uměla počítat

Autor: Jonas Jonasson
Nakladatel: Panteon
Rok vydání: 2014
Žánr: román


Anotace:
Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko - analfabetka, která uměla počítat.
Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí...Stručné nastínění obsahu

Nombeko žila v pro nás nepředstavitelných podmínkách. Zajímavou shodou náhod a především svojí bystrostí a inteligencí se dostala z pout Johannesburgu a zajistila si lepší budoucnost, než byla předurčena tamějším lidem. Dostává se ke dvěma bratrům a v jejích rukách leží ta největší síla, jakou si jen lidstvo dokáže představit. Nombeko má své plány a její život se začíná být jasnější a veselejší. Jak dlouho však mladá dívka vydrží žít v bezpečí a bez nějakých komplikací?

„Co je to za panáčka?“ zeptal se Holger 2, který stále nic nechápal.
„To jsem já,“ vysvětlila Nombeko. „Sice trochu bledá, ale jinak jsem si docela podobná, ne? Od té doby, co mi inženýr van der Westhuizen pořídil pas, vím, kolik měřím. Takže stačilo jen změřit poměr stínu k délce půdy. Slunce v téhle zemi je vzorně nízko. Nevím, co bych dělala na rovníku. Nebo kdyby zrovna pršelo.“
Když Holger 2 stále nic nechápal, pokusila se mu Nombeko pomoct.
„Je to jednoduché,“ řekla a zrovna chtěla otočit stránku, Holger 2 ji však přerušil.
„Ani bych neřekl. Započítala jsi i ty polštáře na bedně?“
„Ano. Všech patnáct.“
„A ten v mojí posteli?“
„Ne. Na ten jsem zapomněla.“ (str. 195)
Dojmy a hodnocení

Jonas Jonasson se po svém úspěchu se svojí knihou Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, zaměřil na ženskou protagonistku, která ve své zemi a prostředí vyčnívá svoji vysokou inteligencí. Již od svého dětství překvapuje svým myšlením nejednoho člověka ze svého okolí, i když téměř nikdo nechce do chudé černošské dívky vkládat velké naděje a raději jí ukládají manuální práce. Jonas Jonasson velmi dobře nastínil nevlídnou situaci a prostředí v Africe a často si při jeho popisu nebere žádné servítky.

„Za prvé měla její matka jiné životní priority a za druhé ji porodila ze všech zemí světa zrovna v Jihoafrické republice, navíc počátkem šedesátých let, kdy byla tamější politická reprezentace toho názoru, že děti jako Nombeko se zkrátka nepočítají. Tehdejší premiér proslul řečnickou otázkou, proč by měli černoši chodit do školy, když se stejně nehodí na nic jiného než na nošení dříví a vody.
V tom se ovšem spletl, jelikož Nombeko nenosila dříví ani vodu, nýbrž hovna.“ (str. 22)

Dějová linie se skládá z několika příběhů, které na sebe plynule navazují a posléze perfektně splývají v jednu dějovou linku. Děj je zajímavý a zábavný, ačkoli na můj vkus se v příběhu nachází příliš mnoho politických situací. Názory na politické dění byly autorovým cílem, takže se není čemu divit, že je na tomto prvku celý příběh založený a opravdu tato problematika musí být často zmiňována a představována čtenářům pro lepší představivost dané situace a reality.

Autor v Analfabetce poukázal také na fakt, že každá rodina žije jinak a věří v něco jiného. Každou rodinu díky názorům, které propagují a věří v ně, čeká různý osud a pochopitelně i své myšlenky a cíle předávají dalším generacím. Ne všechny děti však přejímají myšlenky svých rodičů a mnohdy si utvoří svůj vlastní názor, jako například právě jedna z hlavních postav této knihy Holger 2.

Analfabetka, která uměla počítat je kvalitní knihou, která si již našla a ještě najde mnoho nadšených čtenářů a obdivovatelů. I když mě tento příběh neokouzlil tolik, jako autorův předešlý ve Staříkovi, přesto Analfabetku doporučuji, protože je škoda dílo Jonase Jonassona nechat bez povšimnutí.

  


Za poskytnutí recenzního výtisku v podobě e-knihy mnohokrát děkuji knihy.idnes.cz

Knihu si můžete koupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat