pondělí 10. listopadu 2014

Pohřešovaní

Autor: M. R. Hall
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: thriller, krimiAnotace:
Nazim Jamal a Rafi Hassan, dva mladí britští studenti, zmizí beze stopy. Jejich rodiče se od policie dozví, že byli sledováni a že pravděpodobně odjeli ze země, aby prosazovali své nové nebezpečné ideály. O sedm let později je Nazimova matka, sklíčená zármutkem, stále na pochybách. Nedokáže pochopit, proč policie přestala vyšetřovat podezřelé okolnosti obklopující zmizení obou mladíků, a nerozumí ani záhadné angažovanosti zpravodajských služeb. Při hledání pravdy už snad využila každou cestičku, která by ji k ní dovedla. Její poslední nadějí je Jenny Cooperová…
Jenny si konečně upevnila pozici koronerky v Severn Valley. Když zahájí vyšetřování Nazimova zmizení, znovu se utkává s duchy své minulosti: korupcí a spiknutím. Netuší, že odhalováním pravdy mohou vyplynout na povrch její vlastní, hluboko pohřbená tajemství…Stručné nastínění obsahu

Jenny Cooperová je již šest měsíců koronerkou v Severn Valley. I když se zdá být vše na dobré cestě, se zavražděnými lidmi to nemůže být snadné, a proto má Jenny před sebou dva nelehké a zapeklité případy. Zavražděná mladá žena, jejíž tělo zmizelo z márnice a shodou okolností i všechny vzorky z laboratoře a zmizelý Nazim Jamal dají Jenny pěkně zabrat a to ještě netuší, že přistoupení na hledání zmizelého mladíka, jí způsobí nemálo problémů.

„Jen projevuji svůj názor, paní Cooperová. Nikdo nikdy nezjistí, co se těm hochům stalo. Policii před osmi lety přitáhli opratě a s vámi nebudou jednat jinak.“ (str. 93)
Dojmy a hodnocení

Místní koronerka Jenny se musí kromě řešení neobvyklých a často vyčerpávajících případů zabývat také svými osobními psychickými problémy. Nejen, že vychovává dospívajícího pubertálního syna, ale musí se vyrovnat se svým strachem a hledat jeho příčiny.

Autor v příběhu zároveň ale poukázal na vlastnosti hlavní hrdinky, která je odhodlána všemu přijít na kloub, potlačit své vlastní starosti v osobním životě a dát přednost kariéře, vžít se do situace rodičů pohřešovaných a zároveň vystavit svoji kariéru a především sama sebe hrozícímu nebezpečí. Ukázal tak čtenářům, že ženy nejsou tak slabými a zaměstnání koronerky není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

„Čekal ji další pracovní týden: úmrtí v nemocnicích a na silnicích, pracovní úrazy a sebevraždy. S profesionálním odstupem se zabývala nepředstavitelnými traumaty jiných lidí a to jí skýtalo určité uklidnění. Funkce koronerky jí poskytovala iluzi moci a nesmrtelnosti.“ (str. 21)

Stejně jako předchozí díl s názvem Koroner, je kniha Pohřešovaní čtivá a i přes velké množství doprovodných informací o vraždách, náboženství a dalších problematik, nepůsobí příběh nudně a nevýrazně.

Vyšetřování Jenny Cooperové ve funkci koronerky na sebe nenavazuje, proto se nemusíte bát, že nic nevíte z předcházejícího dílu této série a směle se můžete přidat k vyšetřováním pohřešovaných.
 Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat