neděle 9. listopadu 2014

Poslední rituál

Autor: Sigurdardottir Yrsa
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: severské krimiAnotace:
Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí... Co skrývá třetí znamení?

V budově univerzitní katedry historie v Reykjavíku je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthiase a islandskou právničku Tóru.
Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi.
Tóra s Matthiasem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede pro změnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést „třetí znamení".Stručné nastínění obsahu

Právnička Tóra je požádána, aby se věnovala případu vraždy mladého studenta univerzity. Nejedná se však o žádnou obyčejnou vraždu, ale o mrtvolu mladíka, jehož záliby se točily kolem čarodějnictví a různých neobvyklých rituálů. Jeho mrtvola byla nalezena bez očí a s mnoha různými znaky na těle. Cesta za stopami není nijak snadná a Tóra v doprovodu bývalého kriminalisty Matthiase má rozhodně co na práci.

„Dál měl Hafale na těle nějaké znaky. Ukázalo se, že všechny mají spojitost s černou magií a satanizmem. Ten kluk to bral opravdu pekelně vážně: na těle mu zbylo jen pár menších ploch, které zůstaly neozdobené.“ (str. 80)
Dojmy a hodnocení

Kniha Poslední rituál v sobě skrývá první případ úspěšné právničky Tóry. Od samého počátku čtenáře naladí, protože kniha oplývá velmi působícím prologem. Úmysl zapojit do knihy neobyčejně chytlavý prolog s ještě napínavějším závěrem, plní dokonale svoji funkci a zaručuje, že čtenáři budou ve čtení tohoto díla rozhodně pokračovat, protože touha dozvědět se o vraždě veškeré detaily a informace je prostě neodolatelná.

Autorka celý příběh napsala čtivou formou a neobvyklý případ vraždy celé dílo správně okořenil. Stejně jako u dalších knih od této spisovatelky, je příběh doplňován osobním životem právničky Tóry. Musím říci, že mi její osobní život byl velmi sympatický a ocenila jsem, že tyto informace autorka do knihy zahrnula. Nejen, že umožnila čtenářům náhled do osobního života knižní postavy, ale hlavní protagonistka tak působí reálně a čtenáři mají možnost si ji ještě více oblíbit.

„Přestože dům pro Tóru neznamenal ani tak investici, jako spíš domov, těšilo ji, že rozvodem zbohatla. Ne snad kvůli sobě, ale jedině proto, jak moc to Hannese štvalo. Nerozešli se právě v dobrém, třebaže kvůli dětem se k sobě snažili chovat zdvořile. Kdyby je člověk měl přirovnat ke dvěma státům, byla by Tóra Indie a Cannes Pákistán – pod povrchem to pěkně vřelo, i když k výbuchům docházelo jen zřídkakdy.“ (str. 53)

Poslední rituál je psán formou deníkových záznamů, kde sledujeme jednotlivé vyšetřovací dny a nutno podotknout, že, jak už to u detektivek bývá zvykem, v průběhu vyšetřování se objevuje v ději několik dalších doprovodných dějových linií, které celý děj více rozvíjejí, doplňují a dělají zajímavějším.

Zdařilý příběh pod názvem Poslední rituál z pera této úspěšné zahraniční autorky by milovníkům severských detektivek v žádném případě neměl uniknout. I když se nejedná o tradiční „mrazivý“ příběh, které od Yrsy znám,  ale spíše o náhled do náboženství, čarodějnictví a lidské psychiky, kniha si ode mě odnáší téměř plné hodnocení.
  


  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat