pondělí 10. listopadu 2014

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město

Autor: Ransom Riggs
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy


Anotace:
Deset podivných dětí prchá před armádou obludných monster.

A pomoci jim může jen jediný člověk – jenže ten je uvězněn v těle ptáka.

Mimořádná pouť, která začala v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, pokračuje. Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli na cestu do Londýna, podivného hlavního města celého světa. Doufají, že zde naleznou lék pro svou milovanou ředitelku, slečnu Peregrinovou. Jenže ve městě ničeném válkou číhají nečekaná překvapení na každém rohu. A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.
Stručné nastínění obsahu

Jacob s přáteli utíká před netvory, kteří je pronásledují na každém kroku. Jejich jediná záchrana je slečna Peregrinová, jenže ta se přeměnila do ptačí podoby a dětem tak nezbývá nic jiného než svoji ředitelku zachránit. Jejich cesta nebude vůbec jednoduchá a děti se ocitnou před mnoha a mnoha nebezpečnými překážkami, které otestují nejen jejich odvahu, ale také city k sobě navzájem a obětavost. Jak to jen s těmito podivnými dětmi dopadne?

„Když se ymbryny nebudou o smyčky starat, tak zaniknou. Stvůry využijí ymbryny k tomu, aby oživily svůj prokletý experiment, a bude stále dokola rok 1908 – a buď se jim to nepovede a všechna stvoření uvrhnou do kouřícího jícnu, anebo se jim to povede, stanou se nesmrtelnými a tahle monstra budou vládnout nám všem.“ (str. 92)
Dojmy a hodnocení

Podivné děti ze sirotčince slečny Perergrinové mají před sebou velmi nebezpečný úkol a ještě nebezpečnější překážky. V jejich čele se záhy ocitá Jacob, ve kterého všichni vkládají velké naděje. Tento mladý chlapec ovšem sám sobě tolik nevěří, musí se naučit své schopnosti používat a vzít na sebe tíhu zodpovědnosti.

Autor příběh obohatil nejen o vtipné a zábavné okamžiky, ale také o myšlenky a pocity hlavních hrdinů. Tímto krokem umožnil čtenářům pocity hlavních postav lépe pochopit a vnímat s nimi veškeré okolnosti a problematiku daného světa a trápení.

„Kdo je tam?“ ozval se hlas odkudsi z hloubi domu.
K čertu. Nejsme tu sami. „Měl jsi vybrat prázdný dům,“ řekl jsem Horácovi.
„Brzy tě asi pořádně praštím,“ zamumlal Horác. (str. 228)
  
Kniha je od samého počátku akční a napínavá. Dějová linie neztrácí dech a v žádném případě se nebude čtenář u čtení nudit. Když už se začíná zdát, že autor vypotřeboval všechna témata, na která se zaměřil a nechá čtenáře na chvilku vydechnout, udeří znovu s ještě více šokující a překvapivou událostí. Děj tak nabírá nečekaný děj a spád. Podivné město je prostě jedna velká akční jízda.

Ransom Riggs do tohoto příběhu vložil neuvěřitelnou fantazii a představivost. Svůj perfektně vymyšlený a nevšední příběh doplnil o neobyčejné fotografie, které děj výborně dokreslují.

Musím celý příběh skrývající se v Podivném městě jen a jen pochválit a zároveň mi nezbývá nic jiného, než vyjádřit svůj obdiv nad fantazií a stylem tvorby tohoto talentovaného spisovatele.
 Za poskytnutí recenzního výtisku v podobě e-knihy mnohokrát děkuji knihy.idnes.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat